17.7 C

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3: Με ανατροπή πήρε προβάδισμα για την 3η θέση

Μετά από αγώνα δυόμισι ωρών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και απέκτησε αβαντάζ δύο βαθμών από τον δικέφαλο για την κατάκτηση της 3ης θέσης καθώς έχει και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Είναι το τέταρτο ματς από τα οκτώ της β φάσης που κρίνονται στο τάι μπρέικ.

Και οι δύο μονομάχοι με τις νέες βαθμολογικές απώλειες που είχαν έχασαν την επαφή τους και με την 2η θέση η οποία απόψε οριστικά κατοχυρώνεται στον Φοίνικα ΟΝΕΧ καθώς δύο στροφές πριν από το τέλος υπάρχει διαφορά ασφαλείας 7 βαθμών μεταξύ Φοίνικα και Παναθηναϊκού.

Mεγάλοι πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού ο Λούκας Ρανγκέλ και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, ενώ από τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν οι Αγκάνιτς, Βαν ντε Ντρις και ο Κουμεντάκης βελτιωμένος. Πολύ καλή παρουσία και ο Βασίλης Μούχλιας που πήρε τη θέση του Τσάτσιτς ο οποίος ήταν εκτός αποστολής.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ των των σετ αλλά στη διακύμανση των πόντων εντός των σετ δεν είχαμε εναλλαγές. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ των σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη 11η νίκη του σε 18 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Άγκανιτς 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (13/29 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 42% άριστες), Τακουρίδης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 26 (25/47 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 63% άριστες), Πριγέν 1 (1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 59% υπ. – 41% άριστες), Καπετανίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 18 (11/15 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (16/34 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 19 (15/33 επ., 4 άσσοι), Πελεκούδας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ. – 59% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Πανταλέων.