15 C

ΠΑΟΚ – Σομπατέλι 80-89: Απομακρύνεται από την τετράδα

Η Φάλκο Σομπατέλι έφυγε με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 80-89, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, με την ουγγρική ομάδα να ανεβαίνει και στο 5-4 και τον «δικέφαλο του βορρά» να υποχωρεί στο 3-6.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον αγώνα, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Σομπατέλι να είναι μπροστά με 5 πέντε πόντους (21-26), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και την υπέρ τους διαφορά.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +14 (37-51) και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει έναν τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό, παρά τη μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων. Η Σομπατέλι παρέμεινε μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 80-89.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζουβόντε Ρέντιτς με 14 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Άνταμ Σμιθ με 31.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89