19.9 C

ΠΑΟΚ – Στρασμπούρ 79-80: Αντίο στο BCL με δεύτερη ήττα (vid)

Δύσκολη είχε χαρακτηριστεί από την αρχή η αποστολή του Δικεφάλου του Βορρά κόντρα στη Στρασμπούρ, κάτι το οποίο είχε φανεί κι από τη συντριβή στο Στρασβούργο με το βαρύ 105-78, παρά το γεγονός ότι στην έδρα του ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός. Εντέλει, ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε χωρίς να καταφέρει να πάει τη σειρά σε τρίτο ματς, ολοκληρώνοντας τη φετινή παρουσία του στο BCL με δυο νίκες σε οκτώ παιχνίδια.

Νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη το παιχνίδι καθώς τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-18 ενώ το η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (13-23) ενώ η περίοδος έληξε με καλάθι του Λοβ που διαμόρφωσε το 15-23.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου καθώς οι Γάλλοι συντηρούσαν διαφορές στις παρυφές των 10 πόντων. Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να στείλουν το σκορ σε διαχειρίσιμα επίπεδα (34-37) ενόψει του δευτέρου μέρους. Πολύ καλή η εξέλιξη της τρίτης περιόδου για την ελληνική ομάδα, καθώς όχι μόνο προηγήθηκε αλλά έχτισε και μια σημαντική διαφορά 10 πόντων (54-44) έχοντας πρωταγωνιστή τον Νταβίντ ΝτιΛίο.

Στα δύο εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου η Στρασμπούρ αφυπνίστηκε και μπήκε στην τελική ευθεια του αγώνα όντας πίσω με 5(57-52). Με τις άμυνες να έχουν ρόλο κομπάρσου ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος με την γαλλική ομάδα να βρίσκει διαδοχικά μακρινά σουτ και να μειώνει σε 69-68 5:42 πριν την λήξη του ματς.

Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 78-80, 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο ΠΑΟΚ αστόχησε σε τρίποντο με τον ΝτιΛίο ωστόσο ο ίδιος κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί με αυτό τρεις βολές 2 δεύτερα πριν ηχήσει η κόρνα για τελευταία φορά. Ωστόσο αν και ικανός σουτέρ ευστόχησε μόνο στην μία κι έτσι η Στρασμπούρ απέδρασε με το τελικό 79-80.

Σπουδαίο ματς για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος αν και αποβλήθηκε με 5 φάουλ 3:30 πριν το τέλος κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες έχοντας 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Βλάντο Γιάνκοβιτς που σημείωσε 11 πόντους.  Στην αντίπερα όχθη την ζημιά έκαναν ο Τζάρελ Έντι με 19 πόντους μαζί με τον Τζον Ρόμπερσον που προσέθεσε άλλους 16.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Γιλμάζ, Καλατράβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 6 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), ΝτιΛέο 9 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Γιάνκοβιτς 11 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίβερς 10 (1), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός 8 (4/5 δίποντα), Μάντζαρης 6 (1), Τζόουνς 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Ρόμπερσον 16 (3), Καβαλιέρ 6 (1), Ουντάνοχ 2, Λάνσντοουν 10 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέιγ 3, Μίτσελ 10 (6/6 βολές), Μορίν 2, Μπόχατσικ 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Έντι 19 (6), Κουριέ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/26 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Στρασμπούρ: 14/25 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 16/20 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη