23.5 C

ΠΑΟΚ – Βόλος 3-1: «Ασπρόμαυρη» υπεροχή με ανατροπή στο πρώτο φιλικό με Λουτσέσκου

O ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, στο πρώτο φιλικό ενόψει της νέας σεζόν, με το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου, να επικρατεί με 3-1 του Βόλου. Ο Ρουμάνος τεχνικός πριν την αναχώρηση για Ολλανδία «μοίρασε» τα ημίχρονα, προκειμένου να τσεκάρει πολλούς παίκτες.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου μετράει μόλις 10 ημέρες από την επιστροφή του στον πάγκο του ΠΑΟΚ και στην πρώτη ευκαιρία που είχε, πριν ο Δικέφαλο ετοιμάσει «βαλίτσες» για την Ολλανδία, θέλησε να μοιράσει χρόνο σε όλους.

Ο Αμπασκάλ από την άλλη, είχε παρουσιάσει μία καλά οργανωμένη άμυνα, γεγονός που δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ να βρει εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Βόλου.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρώτοι δίχτυα στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βαν Βερτ να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να νικάει τον Ζίβκοβιτς για το 0-1.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έδωσε την απάντηση, αφού ύστερα από τη δική του εξαιρετική κάθετη πάσα, Γκορτεζιάνι έσκαψε τη μπάλα μέσα από την περιοχή, ισοφαρίζοντας το ματς. Πρόκειται για το νεαρό φορ της Κ19 που επιστρατεύθηκε από τον Ρουμάνο τεχνικό, λόγω των ελλείψεων στην επιθετική γραμμή.

Με το «καλημέρα» του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κάνουν την ανατροπή. Στο 47′ ο Τέιλορ «σέρβιρε» για τον Εσίτι, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα, γράφοντας το 2-1. Λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε με κεφαλιά στο 86′ το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο, Σβαμπ, Τσινγκάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Λάμπρου, Γκορτεζιάνι

46′: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ, Νινούα, Εσίτι, Βρακάς, Μουργκ, Ουάρντα, Κούτσιας

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν (31′ Σ. Παπαδόπουλος, 60′ Κότνικ), Βοϊτκόφσκι, Γκουλέν, Τσοκάνης, Πουρίτα, Βαν Βερτ, Μπαριέντος (78′ Λογαράς), Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Μπαρτόλο

ΣΚΟΡΕΡ: 44′ Γκορτεζιάνι, 47′ Εσίτι, 86′ Μιχαηλίδης / 39′ Βαν Βερτ