15 C

ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4: Έμφραγμα στην Τούμπα, δεν νικά ούτε με «χειρουργείο»!

Ο ΠΑΟΚ πήγε με 4-1 στο ημίχρονο, αλλά ο Βόλος του Αχιλλέα Μπέου επέστρεψε φουριόζος και δεν πτοήθηκε ούτε από το χειρουργείο του Καραντώνη, που έδωσε πέναλτι μπας και καθαρίσουν το ματς οι παίκτες του Λουτσέσκου

Κι όμως, το είδαμε και αυτό στο… ντέρμπι των πρωτοπόρων της βαθμολογίας της Super League με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται ισόπαλος (4-4) με τον Βόλο σε ένα ματς που ειδικά στο φινάλε ο διαιτητής Καραντώνης έκανε… ό,τι μπορεί για να το χαλάσει με πολλά επιθετικά φάουλ των φιλοξενούμενων και ένα πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων που σηκώνει δικαιολογημένα μπόλικη συζήτηση…

Το βέβαιο είναι πως αρκετή συζήτηση θα σηκώσει και το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή στο πρώτο μέρος, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 4-1 και η ομάδα της Μαγνησίας με απίστευτη επιστροφή έκανε το 4-4 και έσωσε τον βαθμό!

Έμφραγμα και τιμωρία με τον Καραντώνη πάντως να βρίσκεται για άλλη μια φορά στο επίκεντρο με τις αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του και τον Δικέφαλο του Βορρά να ετοιμάζεται για δύο δύσκολα εκτός έδρας αναμετρήσεις με Κοπεγχάγη και Ολυμπιακό που θα κρίνουν πολλά στη σεζόν!

Στο 14ο λεπτό ο Βόλος προηγήθηκε στην Τούμπα στην πρώτη του καθαρή ευκαιρία: Ο Φαν Βέερτ μετά το γύρισμα του Μπαρτόλο γύρισε ωραία το σώμα του και εκτέλεσε για το 0-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Πουρίτα πάτησε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ δεν κατάφερε να γράψει το 0-2.

Στο 24′ ο Μιχαηλίδης ισοφάρισε με αρκετή δόση τύχης αφού η μπάλα από την εκτέλεση κόρνερ του Γκρίλο, με την ομάδα της Μαγνησίας να καταρρέει προσωρινά και να δέχεται άλλα τρία γκολ στα επόμενα 18 λεπτά!

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 2-1 με τον Άκπομ στο 30′, ενώ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς σκόραρε δις (32′, 42′) για το 4-1 με τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές ευκαιρίες και πριν διαμορφωθεί αυτό το σκορ στο πρώτο μέρος.

Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ έκανε… δουλίτσα στα αποδυτήρια αφού οι ίδιοι παίκτες μπήκαν και μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο!

Ο Ροσέρο ήταν ο μόνος που πέρασε ως αλλαγή και μείωσε στο 62′ για να γίνει το 4-3 και ενώ νωρίτερα ο Μπαρτόλο είχε μειώσει σε 4-2. Ο ΠΑΟΚ πήρε δώρο πέναλτι από τον Καραντώνη σε… μαρκάρισμα του Τσοκάνη στον Άκπομ, με τον Άγγλο φορ να πέφτει εύκολα στο έδαφος, αλλά ο Βιεϊρίνια το έχασε!

Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν τον Δικέφαλο του Βορρά να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και στο 83′ ήρθε η τιμωρία! Ο Φεράρι σέντραρε από τα αριστερά και ο προωθημένος Ρινέρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-4 που προκάλεσε… έμφραγμα στον Ραζβάν Λουτσέσκου.

ΠΑΟΚ – ΒΟΛΟΣ 4-4

Σκόρερ: 24′ Μιχαηλίδης, 30′ Άκπομ, 32′, 42′ Α. Ζίβκοβιτς / 14′ Φαν Βέερτ, 54′ Μπαρτόλο, 62′ Ροσέρο, 82′ Ρινέρ

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: Εσίτι, Αουγκούστο, Μιχαηλίδης, Μουργκ / Μπαρτόλο, Φεράρι, Νίνης, Κλέιμαν

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (71′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Σβαμπ (71′ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς (83′ Μιτρίτσα), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (88′ Μουργκ), Άκπομ (83′ Σφιντέρσκι)

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56′ Ροσέρο), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Μπαριέντος (79′ Νίνης), Τσοκάνης (79′ Ρινέρ), Πάουλο Φερνάντες (90+2′ Γκιουλέν), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ