18.3 C

Παράδοση άνευ όρων του Τσιτσιπά στον εκπληκτικό Μεντβέντεφ

Σε μία επανάληψη των πρωτύτερων αναμετρήσεών μεταξύ των δύο αθλητών, η κατάληξη των οποίων συνηθίζει να αφήνει πικρή γεύση στο στόμα του Έλληνα, εξελίχθηκε και η σημερινή αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Αυτή τη φορά όμως η πίκρα της -6ης στις 7 συναντήσεις τους- ήττας από τον Ρώσο με 3-0 (6-4, 6-2, 7-5) ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά για τον Στέφανο, καθώς του στοίχισε την τεράστια ευκαιρία να διεκδικήσει τρόπαιο Grand Slam. Μετά τη μεγάλη νίκη-πρόκριση επί του Ναδάλ, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του κακού του δαίμονα και ηττήθηκε στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Open χωρίς να καταφέρει, με εξαίρεση το 3ο σετ, να διεκδικήσει με αξιώσεις το ματς απέναντι στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Μεντβέντεφ ήταν πιο φρέσκος, εξαιρετικός στο σερβίς και απέδειξε ξεκάθαρα στο κορτ γιατί παραμένει αήττητος για πέντε μήνες και 20 αγώνες! Ο Ρώσος θα κοντραριστεί την Κυριακή με τον -αήττητο σε τελικούς στη Μελβούρνη- Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του τουρνουά με έπαθλο το τρόπαιο.