21.4 C

Παράταση στη στέψη για Μπάγερν, βλέπει τα αστέρια η Ντόρτμουντ (vid)

Η Μπάγερν υπέστη απίστευτο κάζο το απόγευμα του Σαββάτου (24/4), με τη Μάιντς να επικρατεί 2-1 εντός έδρας, όπως και η Ντόρτμουντ, όπου με απόλυτο πρωταγωνιστή και σκόρερ των Έρλινγκ Χάαλαντ πήρε το τρίποντο και μείωσε σε -1 από την τέταρτη Άιντραχτ. Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και τη Χόφενχαϊμ, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου καθάρισε το ματς μέσα σε 17 λεπτά κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης με 3-1 και τον Πογιανπόλο να πετυχαίνει χατ – τρικ.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να συνδυάσει την επιστροφή του με νίκη της Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να γνωρίζουν εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μάιντς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ με το γκολ του Μπούρκαρντ, ενώ στο 37′ τα τέρματα διπλασίασε ο Κουέσιον. Ο Πολωνός σούπερ σταρ πέτυχε το γκολ της τιμής για την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και η στέψη πήρε… παράταση.

Η Ντόρτμουντ με μπροστάρη τον Έρλινγκ Χάαλαντ επικράτησε 0-2 της Βόλφσμπουργκ και συνέχισε τη συγκομιδή στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο την τέταρτη θέση με τη διαφορά ανάμεσα στην Άιντραχτ να ανέρχεται στον έναν βαθμό.

Ο 20χρονος Νορβηγός έδωσε προβάδισμα στους Βεστφαλούς μόλις στο 12′, ενώ στο 68′ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι από το 59′ αγωνίζονταν με έναν παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Τζουντ Μπέλιγχαμ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τα άσχημα αποτελέσματα συνέχισε η Βέρντερ Βρέμης, η οποία ηττήθηκε με 3-1 από την Ουνιόν Βερολίνου, δυσχαιρένοντας τη θέση της, καθώς βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Γιόελ Πογιανπάλο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού πέτυχε και τα τρία τέρματα των γηπεδούχων μέσα σε 17 λεπτά (50′, 53′, 67′), σημειώνοντας χατ-τρικ. Στο 82′ ο Γκεμπρέ-Σελασιέ μείωσε σε 3-1, ωστόσο δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο.

Στο 1-1 έμεινε το ματς ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και τη Χόφενχαϊμ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 40′ με τον Κράμαριτς και στο 81′ οι γηπεδούχοι να ισοφαρίζουν με τον Γκρίφο, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/4

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 2-3 (54′ Γκούμνι, 62′ Βάργκας / 8′, 33′ Ντούντα, 23′ Κάιντς)

Σάββατο 24/4

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 68′ Χάαλαντ)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-1 (81′ πεν. Γκρίφο / 40′ Κράμαριτς)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 3-1 (50′, 53′ 67′ Πογιανπάλο / 82′ Γκεμπριέ – Σελασιέ)

Μάιντς – Μπάγερν 2-1 (3′ Μπούρκαρντ, 37′ Κουάισον / 90+4′ Λεβαντόφσκι)

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:30)