16.8 C

Παράταση στην αγωνία για ΟΦΗ και Αστέρα

Την τελευταία αγωνιστική θα φανεί αν Κρητικοί και Αρκάδες εξασφαλίσουν την παραμονή στους στην Super League μετά την ισοπαλία στο «Γεντί Κουλέ» (1-1)

Παράταση για μια αγωνιστική ακόμη μέχρι την Κυριακή 5 Μαϊου παίρνει η αγωνία των φιλάθλων του ΟΦΗ και του Αστέρα Τρίπολης για την διατήρηση της ομάδας τους στην Super League. To ισόπαλο 1-1 στο σημερινό ματς του Ηρακλείου κάθε άλλο παρά ξεκαθάρισε την κατάσταση για την διατήρηση των δύο ομάδων στην μεγάλη κατηγορία.

Πιο «εύκολο» έργο θα έχει η ομάδα της Αρκαδίας που φιλοξενεί τον Πανιώνιο, ενώ ο ΟΦΗ θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο που μετά την ήττα της ΑΕΚ δεν είναι αδιάφορος, καθώς θα επιδιώξει να εξαντλήσει τις πιθανότητες ν’ αρπάξει στην τρίτη θέση.

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, απάντησαν στο 59ο λεπτό το γκολ που δέχθηκαν από το 17’ και έφτασαν τους 30 βαθμούς, έναν πάνω από την ομάδα του Ηρακλείου που βρίσκεται στη ζώνη του μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Αστέρας επιχείρησε να αιφνιδιάσει, και στο 11′ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Τσιλιανίδη και κεφαλιά του Μαρτίνεθ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.

Στο 16΄, ο Μουνάφο “κλείδωσε” τον Σάσι και ο Σκουλάς έδειξε την “άσπρη βούλα”. Ο Βαζ, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στο 17΄ ευστόχησε κι έκανε το 1-0. Ο ΟΦΗ επιχείρησε να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά στο 21′ η κοντινή κεφαλιά του Γιακουμάκη κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 25′ ο Φερέιρα έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 27′ ο Φερνάντεθ έστειλε από κοντά τη μπάλα άουτ. Ο διαιτητής Σκουλάς απέβαλε από τον πάγκο του Αστέρα τον αντιπρόεδρο, Δημήτρη Μποροβήλο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Στο 55′, ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι σε μια φάση που η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού του ΟΦΗ, αλλά ο Σκουλάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο επόμενο λεπτό ο Τριανταφυλλόπουλος, σούταρε λίγο άουτ. Η ισοφάριση ήταν θέμα χρόνου να έλθει. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 59′, ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα και ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1.

Στο 79΄ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, αλλά στο γυριστό του Γιακουμάκη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις την ίδια κατάληξη είχε η προβολή του Αραβίδη.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Μανόλης Σκουλάς του συνδέσμου Θεσσαλίας δεν απέφυγε τα λάθη.