22.5 C

«Παρέλαση» της ΑΕΚ στην Πυλαία

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη για σαράντα λεπτά στη Θεσσαλονίκη και πήρε μεγάλο «διπλό» απέναντι στον ΠΑΟΚ (75-84) στον ελληνικό «εμφύλιο» του Basketball Champions League

Η ΑΕΚ με τρομερή εμφάνιση στο «PAOK Sports Arena» με οδηγό την πρώτη περίοδο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για τη φάση των «16» του Basketball Champions League και πλέον θα περιμένει τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα, με τους Θεσσαλονικείς να διατηρούν ακόμα ελπίδες πρόκρισης (75-84).

Με την έναρξη του παιχνιδιού, η ΑΕΚ με γρήγορο παιχνίδι και αλλαγές στην άμυνα εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ και τον ανάγκασε σε αρκετά λάθη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με στοχευμένο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, «τάισε» κάμποσες φορές τον Βίνς Χάντερ και τον Μάλκολμ Γκρίφιν και ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-12 σερί.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να είναι εμφανώς προβληματισμένος από τη ροή του παιχνιδιού και τις επιλογές των παικτών του. Από την άλλη, η Ένωση με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στη περιφέρεια και καλά ποσοστά στο τρίποντο, διεύρυνε το σερί της σε 4-25.

Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Παπαθεοδώρου πήρε τάιμ άουτ και αφύπνισε τους παίκτες του που είχαν πετύχει μόλις δύο καλάθια σε 8 λεπτά αγώνα. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όλα κύλησαν στο ίδιο μοτίβο, με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά με 11-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά με καθαρότερο μυαλό και με τους Τέπιτς-Μαργαρίτη, έπαιξε πιο κλειστά στην άμυνα και περιόρισε τις μπούκες των φιλοξενούμενων ροκανίζοντας σιγά-σιγά τη διαφορά.

Η ΑΕΚ δεν έβρισκε το ίδιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, ενώ χάλασε το ποσοστό της στο τρίποντο σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς. Ο Βίνς Χάντερ είχε φτάσει ήδη το double-double (10π-10ρ), αλλά τα λάθη και το σπρώξιμο από τον κόσμο οδήγησαν σε σερί 25-15 για τους γηπεδούχους, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 36-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κιτρινόμαυροι έπιασαν εκ νέου υψηλά στάνταρ απόδοσης στο παρκέ της Πυλαίας. Με τον Μάλκολμ Γκρίφιν και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να διασπούν διαρκώς την άμυνα του ΠΑΟΚ και τον Τζόρνταν Θίοντορ να μοιράζει αρκετές ασίστ, η ΑΕΚ έκανε ξανά ένα σερί 0-6.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με τους Τέπιτς και Κόνιαρη να ανεβάζουν ραγδαία την απόδοσή τους, προσπάθησε να μειώσει ξανά τη διαφορά σε ένα «run n gun» παιχνίδι. Παράλληλα, οι Γκος-Χάτσερ προσέφεραν ελάχιστα σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι και δεν βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους, με την τρίτη περίοδο να λήγει 46-65.

Στη τελευταία και κρίσιμη περίοδο, ο Ντούσαν Σάκοτα ξεκίνησε με ένα τρομερό κρεσέντο πίσω από τα 6.75 (3/3), αλλά οι ομάδες είχαν ένα φρενήρη ρυθμό και σκόραραν ανελλιπώς.

Στο 36′ ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα μεγάλο σερί 9-0  και μείωσε αρκετά τη διαφορά (76-64) ενόψει και του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αντώνη Κόνιαρη να βάζει ένα εκπληκτικό «buzzer beater» στο τέλος για να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Βινς Χάντερ με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Αντώνης Κόνιαρης με 18 πόντους και 4 ασίστ.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στην Αθήνα την ερχόμενη εβδομάδα (13/3) για το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, με την ΑΕΚ να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στη μάχη των «Δικεφάλων».

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84