17.7 C

Παρί – Λιόν 2-1: Σωτήρας Ικάρντι, «στραβωμένος» Μέσι!

Ο Λιονέλ Μέσι δεν βρήκε ούτε απόψε το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν, όμως τα «κάστανα» έβγαλε από τη… φωτιά ένας συμπατριώτης του. Ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το 2-1 για τους Παριζιάνους απέναντι στη Λιόν, που μέχρι τότε είχε βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο.

Απόδειξη για το πόσο πολύ ζορίστηκαν οι Παριζιάνοι το γεγονός ότι ο Μέσι αντικαταστάθηκε στο 76′ από τον Χακίμι, φροντίζοντας να δείξει με άκρως εύγλωττο τρόπο τη δυσαρέσκειά του για την απόφαση του προπονητή του.

Ο Πακετά άνοιξε το σκορ στο 54′ για τους Λιονέ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μέσι είχε φάουλ στο δοκάρι. Η Παρί ισοφάρισε με ένα πέναλτι στο οποίο ο Νεϊμάρ κάνει καθαρό – και παρατεταμένο – επιθετικό φάουλ πριν την ανατροπή του (66′), για να έρθει τελικά η κεφαλιά του Ικάρντι να δώσει τη λύση. Κακή για ακόμα μια βραδιά η ομάδα του Ποτσετίνο, κανείς δεν ξέρει αν θα έπαιρνε έστω και τον βαθμό αν ο γνωστός και μη εξαιρετέος Τουρπέν έκανε έστω τον κόπο να πάει στο VAR για να δει το φάουλ του Νεϊμάρ στην κομβική φάση του πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος…