22.5 C

Παρί – Μαρσέιγ 0-1: Θρίαμβος στο Παρίσι 10 χρόνια μετά!

Η Μαρσέιγ του Βίλας Μπόας είναι αποφασισμένη να κυνηγήσει το φετινό πρωτάθλημα. Μία εκτός έδρας νίκη επί της Παρί μπορεί να το πιστοποιήσει και με το παραπάνω.

Η ομάδα της Μασσαλίας μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια άλωσε το «Παρκ ντε Πρενς» και έριξε στο… καναβάτσο τους Παριζιάνους που ολοκλήρωσαν το ματς με οχτώ παίκτες! Οι παίκτες του Βίλας Μπόας ακολούθησαν πιστά το πλάνο του προπονητή τους και αμύνθηκαν υποδειγματικά απέναντι στους γηπεδούχους.

Το χρυσό γκολ της νίκης επετεύχθη στο 30′ από τον Τοβέν. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Παγέ και έγραψε το 0-1 με υπέροχη προβολή.

Η Παρί είχε συγκριτικά με το ματς κόντρα στη Λανς όπου ηττήθηκε (έμεινε χωρίς βαθμό στα δύο πρώτα της παιχνίδια) τους Νεϊμάρ και Ντι Μαρία που δεν έκαναν ιδιαίτερα… αισθητή την παρουσία τους. Όποτε χρειάστηκε, ο Μανταντά επενέβη σωτήρια και κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων υπήρξε μεγάλη ένταση, οι παίκτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια και αποβλήθηκαν ο Κουρζαβά, ο Παρέδες και ο Νεϊμάρ για την Παρί, την ώρα που οι Φωκαείς έχασαν με κόκκινη κάρτα τον Αμαβί και τον Μπενεντέτο.

Η Παρί βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές, την ώρα που η Μαρσέιγ ξέφυγε στο +6 και θα παίξει την Πέμπτη ντέρμπι κορυφής με Σεντ Ετιέν.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 11/9

Μπορντό – Λιόν 0-0

Σάββατο 12/9

Μονπελιέ – Νις 3-1 (18′ Λαμπόρντ, 50′, 64′ Κονγκρέ / 69′ Ντάντε)

Σεντ Ετιέν – Στρασμπούρ 2-0 (57′ πεν. Μπουανγκά, 82′ Καμαρά)

Κυριακή 13/9

Λιλ – Μετς 1-0 (88′ Λουίζ Αραούχο)

Ανζέ – Ρεμς 1-0 (55′ Μπαοκέν)

Ντιζόν – Μπρεστ 0-2 (42′ Περό, 90+5′ Κάρντονα)

Νιμ – Ρεν 2-4 (36′ Κούμπας, 55′ Φερχάτ / 12′, 39′ Ζιρασί, 72′ Αζέρ, 90+7′ Μπουριζό)

Μονακό – Ναντ 2-1 (5′ Ντιόπ, 65′ Γκέμπελς / 61′ Μπλας)

Παρί – Μαρσέιγ 0-1 (30′ Τοβέν)