25.3 C

Πάρτι με Γουότφορντ, τρεμπλ η τρομερή Σίτι του Πεπ

Μετά το Λιγκ Καπ και το πρωτάθλημα, η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε και το Κύπελλο Αγγλίας (6-0 τη Γουότφορντ) και πανηγύρισε το τρεμπλ στο νησί

Ό,τι τρόπαιο υπάρχει στην Αγγλία, το σήκωσε η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα! Μετά το League Cup και το πρωτάθλημα Αγγλίας, οι Πολίτες πήραν στο «Γουέμπλεϊ» το Κύπελλο με χαρακτηριστική άνεση κόντρα στη Γουότφορντ (6-0).

Η ομάδα του Χάβι Γκράθια ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, αλλά ο Έντερσον σταμάτησε στο τετ α τετ τον Τρόι Ντίνι, ενώ στη συνέχεια είδε τον διαιτητή της αναμέτρησης να κλείνει τα μάτια του σε καταφανέστατο πέναλτι του Κομπανί. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου υπερίσχυσε και ένα λεπτό αργότερα ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ (26′). Ο Ραχίμ Στέρλινγκ που έκανε χατ τρικ έστειλε τη Σίτι στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουότφορντ κατέρρευσε και ο Ντε Μπρόινε στο 61′ έκανε το 3-0. O MVP του τελικού Ραχίμ Στέρλινγκ σκόραρε άλλες δύο φορές (81′) και (87′) για το τελικό 6-0 κι ενώ νωρίτερα στο… χορό των γκολ είχε μπει και ο Ζεσούς.