16.4 C

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 2-2: Τα κόρνερ του Ούμπιδες του έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης (vid)

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ατρόμητος, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στους «Ζωσιμάδες» (2-2 με τον ΠΑΣ) και στη ρεβάνς του Περιστερίου τον εξυπηρετεί και η ισοπαλία για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Ατρόμητος αξιοποίησε τις εκτελέσεις κόρνερ του Ούμπιδες (είχε δοκάρι στο 6′) για να κυριαρχήσει στα Γιάννενα και να βρει δύο σημαντικά εκτός έδρας τέρματα.

Στο 24′ ο Στρούγγης με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αργεντινού μέσου.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Ηπειρώτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μουνίθ ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη που κέρδισε το πέναλτι και από την άσπρη βούλα έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα, ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για ανατροπή στο 39′, αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μανδά που έκανε μεγάλη επέμβαση.

Ο Ατρόμητος ξαναχτύπησε από… αέρος και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Γούτας με κεφαλιά (πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες) έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Νταμίρ Κάναντι για το 1-2 που ήταν σκορ πρώτου ημιχρόνου.

α

Ο Λεό ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 2-2 στο 68′ μετά την πάσα του Ελευθεριάδη και θα μπορούσε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή στο 82′, όταν ο Γούτας πρόλαβε και απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και καταλήξει στα δίχτυα για το 3-2.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

Σκόρερ: 34′ πεν. Ελευθεριάδης, 68′ Λεό / 24′ Στρούγγης, 44′ Γούτας

Διαιτητής: Κουμπαράκης

Κίτρινες: Πανουργιάς, Πήλιος, Παντελάκης / –

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Αθανασίου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Πανουργιάς (46′ Καρτάλης), Παντελάκης, Κάργας, Νάουμετς (69′ Μιλιντσεάνου), Λιάσος (85′ Γροσδάνης), Λώλης, Ελευθεριάδης (80′ Μπρένερ), Λεό (85′ Δούμτσης)

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Ούμπιδες (88′ Νταβιώτης), Σάλομον, Χαρίσης (88′ Οικονομίδης), Μουνίθ (72′ Ραμπέγιο), Αγκάγιεφ (72′ Τριμμάτης), Μάτιτς (79′ Μανούσος).