16.6 C

ΠΑΣ Γιάννινα – Κέρκυρα 4-1: Ηπειρώτικη καταιγίδα και μαθηματικά πρώτος

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Super League 2 εξασφάλισε ο ΠΑΣ Γιάννινα που έκανε… σκόνη την Κέρκυρα στους Ζωσιμάδες με 4-1 και έφτασε στο +10 από τον δεύτερο Απόλλωνα, που ναι μεν έχει ματς λιγότερο, αλλά με δύο αγωνιστικές να απομένουν δεν προλαβαίνει στην καλύτερη των περιπτώσεων να φτάσει πρώτος.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κέρδισε πέναλτι στο 18′ και ο Παμλίδης έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα, ενώ ένα εικοσάλεπτο αργότερα ο Ελευθεριάδης διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του.

Η Κέρκυρα μείωσε σε 2-1 με τον Ντε Βίντερ στο 40′, ωστόσο μέσα σε τρία λεπτά ο ΠΑΣ βρήκε γκολ με τον Κρίζμαν. Ο Παμλίδης από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο δεύτερο μέρος.

Την ίδια ώρα, Λεβαδειακός και Χανιά έμειναν στο 0-0 σε ένα αποτέλεσμα που δε βόλεψε καμία από τις δύο. Οι Βοιωτοί έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με τα Χανιά να χάνουν και εκείνοι με τη σειρά τους μεγάλη στο 84′ με τον Βασιλείου.