16.8 C

ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 0-1: Του έβαλε τέλος στο αήττητο με γκολ στο 92′!

Ψυχρολουσία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη είχε την ευκαιρία μετά τις γκέλες των Καραϊσκάκης και Απόλλωνα Σμύρνης να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά από τους διώκτες της, ωστόσο την πάτησε και γνώρισε την πρώτη της ήττα σε 13 αγωνιστικές στη Super League 2 από τον Λεβαδειακό.

Το ματς δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μετρημένες, ενώ αξιόλογη πραγματικά τελική προσπάθεια δε δημιουργήθηκε. Ο Λεβαδειακός έκανε μία και μοναδική φάση και τη μετέτρεψε σε γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο Μάντζιος έβγαλε κάθετη για τον Πολέτο στα δεξιά, ο Βραζιλιάνος έκανε σέντρα, η άμυνα του ΠΑΣ δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μεχία που είχε πατήσει περιοχή με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-1 και σόκαρε τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας παράλληλα την ομάδα του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Καρτάλης (79′ Πίτου Γκαρσία), Λιάσος, Νάουμετς (64′ Νικολιάς), Ξύδας (46′ Παμλίδης), Κρίζμαν, Λέο.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Μπάγιτς, Άνγκουα, Αργυρόπουλος, Βήχος, Λιάγκας, Κονέ, Καραχάλιος, Κοζορώνης (65′ Μεχία), Ιωαννίδης (70′ Πολέτο), Ενομό (56′ Μάντζιος), Συμελίδης.