19.3 C

ΠΑΣ – ΟΦΗ 1-0: Από τα… αποδυτήρια η πρώτη νίκη στους Ζωσιμάδες για το 2021 (vid)

Άνετο απόγευμα μετά τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Στην… επιστροφή της στους «Ζωσιμάδες», η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη δίχως να δυσκολευτεί καθόλου επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ που υπέστη την έβδομη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα.

Η κατάσταση μοιάζει μη αναστρέψιμη για τους Κρητικούς, την ώρα που οι Γιαννιώτες με γκολ από τα… αποδυτήρια πήραν το προβάδισμα με τον φορμαρισμένο Παμλίδη.

Ο επιθετικός της ομάδας της Ηπείρου άνοιξε το σκορ απέναντι στον ΟΦΗ με κεφαλιά στο 4ο λεπτό μετά από την εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη και έτρεξε να πανηγυρίσει με το… σημαιάκι. Αυτό ήταν και το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του ΠΑΣ μέσα στο 2021 και η πρώτη στους Ζωσιμάδες μετά το 2-0 με τη Λαμία στις 6 Δεκεμβρίου.

Η πίεση ψηλά από τους γηπεδούχους βραχυκύκλωσε πλήρως την ομάδα του Σίμου και αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι, θα μπορούσε να έρθει ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, στις μεγάλες ευκαιρίες των Καρτάλη και Λεό.

Ο ΟΦΗ δεν είχε τρόπους να επιτεθεί και μοιραία υπέστη ακόμα μια ήττα, χωρίς να παρουσιάσει την παραμικρή βελτίωση δημιουργικά και αμυντικά.

Στις καθυστερήσεις ο Πήλιος έκανε το σουτ λίγο πάνω από το κέντρο με τον Σωτηρίου μακριά από το τέρμα, ωστόσο ο Λυμπεράκης πρόλαβε και γύρισε και έδιωξε σε κόρνερ πριν γίνει το 2-0.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΦΗ 1-0

Σκόρερ: 4′ Παμλίδης

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

Διαιτητής: Κουμπαράκης

Κίτρινες: Παμλίδης, Εραμούσπε, Σάλιακας / Ντε Γκουζμάν, Φερέιρα, Λυμπεράκης

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Καρτάλης (60′ Κρίζμαν), Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης (89′ Πήλιος), Κάστρο, Παμλίδης (60′ Μπρένερ), Λεό (78′ Λιάσος)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Στάικος, Ντε Γκουζμάν (69′ Φερέιρα), Νέιρα (15′ λ. τρ. Νέιρα), Στάρτζεον, Καστάνιος, Γρίβας (69′ Μπαλογιάννης)