17.6 C

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1: Διατήρησαν και οι δύο το αήττητο, ανώτεροι οι Ηπειρώτες (vid)

ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ είναι μαζί με τον Ολυμπιακό οι μοναδικές αήττητες ομάδες σε τέσσερις αγωνιστικές στη Super League. Οι δύο σύλλογοι έμειναν στο 1-1 στους «Ζωσιμάδες», με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι αλλά ελλείψει Πέδρο Κόντε να μην καταφέρνουν να βρουν ένα δεύτερο γκολ στις πολλές φάσεις που δημιούργησαν.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τη συμπλήρωση 12 λεπτών. Ο Λάμπρου από τα αριστερά έκανε την ατομική ενέργεια, ο Εραμούσπε τον βρήκε χαμηλά στο πόδι και ο διαιτητής αφού εξέτασε τη φάση ο ίδιος με on field review, υπέδειξε το πέναλτι με το οποίο ο ΟΦΗ έκανε το 0-1. Αυτό το γκολ ήταν ό,τι χρειαζόταν η αναμέτρηση για να βρει ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε τον ΟΦΗ λίγα λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα στο 12ο λεπτό.

Οι Ηπειρώτες έκλεψαν την μπάλα και ο Μορέιρα άνοιξε στον Μιλιντσεάνου που έφυγε στα αριστερά της επίθεσης και έκανε το διαγώνιο σουτ για το 1-1 στο 22′.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν ανώτερη και στο δεύτερο μέρος όπου από τα πρώτα λεπτά είχε τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς στο τέλος να το βρίσκει.

Από πλευράς ΟΦΗ ο Ντουρμισάι στο 72′ με μακρινό σουτ σημάδεψε το δοκάρι κι αυτή ήταν η πραγματικά μεγάλη στιγμή των Κρητικών στο δεύτερο μέρος. Οι Γιαννιώτες είχαν αρκετές παράλληλες πάσες στην περιοχή, ωστόσο τόσο ο Περέα όσο και ο Τριάδης από πλεονεκτικές φάσεις δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα με προβολή.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΦΗ 1-1

Σκόρερ: 22′ Μιλιντσεάνου / 12′ πεν. Νέιρα

Διαιτητής: Αγγελάκης

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

Κίτρινες: – / Μπαλογιάννης, Πασαλίδης, Γκαγέγος

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα (90+3′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (78′ Τριάδης)

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (57′ Διαμαντής / 65′ Κοροβέσης), Γιαννούλης, Νέιρα (83′ Σελίμοβιτς), Γκαγιέγκος, Μπαλογιάννης (66′ Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, Ντουρμισάι, Φαν Ντούινεν (84′ Γρίβας)