23.3 C

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Ο «Φαραώ» τους χάλασε τα σχέδια

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με πέναλτι-«φάντασμα» στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο ψυχωμένος Ολυμπιακός απάντησε στην «εξυγίανση» με την γκολάρα του Χασάν στο 73'

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος στον κακό αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» και ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης. Για ένα ακόμα παιχνίδι, ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θεσμό, η «εξυγίανση» έστησε διαιτητικό… μπλόκο, αλλά ο Θρύλος πέρασε αλώβητος. Πολύ σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη, στο όριο του αντιαθλητικού.

Οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν πίσω στο σκορ από ένα πέναλτι-«εφεύρεση» που υπέδειξε μέσω VAR ο διαιτητής Τρεϊμάνις, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φάμπρι Κάστρο σούταρε, η μπάλα βρήκε πρώτα στο σώμα και μετά το δεξί χέρι του Ουσεϊνού Μπα, αλλά ο Λετονός «λύγισε» στις πιέσεις και τις φωνές των γηπεδούχων, υποδεικνύοντας την άσπρη βούλα. Ο Ροντρίγκο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1-0 στο 45’+6′.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πάλεψε το ματς, χρησιμοποίησε τρία διαφορετικά συστήματα (3-4-3, 4-2-3-1, 4-4-2) και ο Αχμέντ Χασάν έδωσε τη λύση στο 73′ με ένα εκπληκτικό γυριστό δεξί σουτ μετά την 12η ασίστ στη σεζόν από τον Κώστα Φορτούνη (σε 39 συμμετοχές). Ο Αιγύπτιος επιθετικός έφτασε τα 13 γκολ σε 30 συμμετοχές κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν. Ο Θανάσης Ανδρούτσος έδωσε… πνοή στη δεξιά πλευρά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Κένι Λαλά δεν ανταποκρίθηκε ξανά, ενώ ο Ζοζέ Σα είχε δύο εκπληκτικές αποκρούσεις με το σκορ στο 1-0 απέναντι στον Νικολάε Μιλιντσεάνου κατά τη διάρκεια τυ δεύτερου μέρους.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Λοντίγκιν. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν. Οι Κάστρο και Ντομίνγκεθ συνέθεσαν το δίδυμο στο χώρο του κέντρου. Ο Παμλίδης κάλυψε τη δεξιά πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Ελευθεριάδης την αριστερή πτέρυγα, ενώ ο Καρτάλης αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μιλιντσεάνου.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3 και πέντε αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας στην έδρα της ΑΕΚ για το Πρωτάθλημα (4/4, 1-5). Την εστία υπερασπίστηκε ο Σα, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας. Οι Σεμέδο, Παπασταθόπουλος και Μπα ήταν οι τρεις στόπερ, δεξιά προς αριστερά αντίστοιχα. Ο Λαλά (αντί του Ανδρούτσου) κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Ρέαμπτσιουκ (αντί του Χολέμπας) όλη την αριστερή πτέρυγα. Οι Μπουχαλάκης (αντί του Εμβιλά) και Καμαρά αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, με τους Φορτούνη (αντί του Μασούρα) και Μπρούμα να αγωνίζονται σε κεντρικό μεσοεπιθετικό ρόλο πίσω από τον Χασάν, ο οποίος πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 11ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης. Έπειτα από φάση διαρκείας και ένα εκτελεσμένο φάουλ του Φορτούνη από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα έφτασε ξανά στον Έλληνα μεσοεπιθετικό, ο οποίος «γέμισε» με το αριστερό προς τη μεγάλη περιοχή, ο Ντομίνγκεθ έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε πάνω από τον Παντελάκη. Ο Χασάν πλάσαρε ενστικτωδώς στην κίνηση με το δεξί και ο Λοντίγκιν κράτησε το μηδέν, μπλοκάροντας την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα έπαιζαν υπέρμετρα σκληρά και στο 14′ είχαν κιόλας δύο κίτρινες κάρτες λόγω δυνατών μαρκαρισμάτων. Ιδιαίτερα το μαρκάρισμα του Εραμούσπε στον Λαλά (14′), «σήκωνε» ακόμα και απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς με το δεξί πόδι στόχευσε στον αστράγαλο του Γάλλου αμυντικού. Στο 16′ οι γηπεδούχοι έχασαν με τη σειρά τους την ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Σε αντεπίθεση, ο Καρτάλης πάσαρε στον Μιλιντσεάνου πάτησε μεγάλη περιοχή και σούταρε ανενόχλητος με το δεξί, μετά την προσποίηση που έκανε στον Παπασταθόπουλο, αλλά ο Σα μπλόκαρε σταθερά.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την εδαφική υπεροχή (40%-60% το ποσοστό στο 28′), αλλά οι Ηπειρώτες ήταν πάντα επικίνδυνοι στη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Ο Μπρούμα έκανε το κλέψιμο στο χώρο του κέντρου και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση πασάροντας στον Χασάν, ο οποίος πάτησε περιοχή. Ωστόσο, την ώρα που προσπάθησε να σουτάρει, έχασε την ισορροπία του και το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα ο Παντελάκης (που είχε… φάει την προσποίηση νωρίτερα από τον Αιγύπτιο επιθετικό) να βάλει την κόντρα και να διώξει την μπάλα πριν ο Εραμούσπε απομακρύνει ολοκληρωτικά τον κίνδυνο. Η φάση αυτή καταγράφηκε στο 30′.

Στο 38′ ο Παπασταθόπουλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και βγήκε για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου, αλλά στο 40′ επανήλθε σε δράση. Δύο λεπτά αργότερα (42′), ο Φορτούνης εφόρμησε προς τη μεγάλη περιοχή μετά τη συνεργασία του με τον Λαλά και την πάσα με το στήθος του Χασάν. Ωστόσο, ο Έλληνας άσος του Θρύλου «άνοιξε» την μπάλα, ο Σάλιακας έβαλε την κόντρα στο ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε άουτ, καθώς η μπάλα χτύπησε ξανά στον Φορτούνη και βγήκε εκτός τερέν.

Το δίλεπτο των καθυστερήσεων είχε περάσει, ο Τρεϊμάνις άφησε τη φάση να εξελιχθεί και στο 45’+3′ ο ΠΑΣ Γιάννινα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Μπα μετά το γύρισμα του Πίρσμαν από αριστερά και το δεξί «σκαστό» δεξί σουτ του Κάστρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα βρήκε πρώτα στο στήθος και στη συνέχεια το δεξί χέρι του Μπα, οπότε δεν υπάρχει καμία παράβαση. Ο Λετονός διαιτητής άφησε την αναμέτρηση να εξελιχθεί και στη συνέχεια ειδοποιήθηκε από τον VAR να δει τη φάση στο μόνιτορ. Στο 45’+5′ ο Τρεϊμάνις υπέδειξε τελικά το σημείο του πέναλτι και στο 45’+6′ ο Εραμούσπε ήταν ψύχραιμος και με δεξί πλασέ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Σα δεν κινήθηκαν προς την μπάλα, που κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας. Ήταν μία απόφαση-σκάνδαλο του Λετονού, ο οποίος λύγισε από την πίεση των Ηπειρωτών και καταλόγισε ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Ολυμπιακός δέχτηκε ένα γκολ από το πουθενά σε ένα πρώτο ημίχρονο, όπου είχε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Χασάν. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 5-4 υπέρ των γηπεδούχων και το ποσοστό κατοχής μπάλας 45%-55% υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Μαρτίνς έκανε διπλή αλλαγή με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας τον Χολέμπας αντί του Παπασταθόπουλου, ο οποίος τελικά δεν κατάφερε να συνεχίσει και στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων από το 38ο λεπτό. Παράλληλα, ο Ανδρούτσος αντικατέστησε τον Λαλά στη δεξιά πλευρά. Ο Ανδρούτσος έκανε γρήγορα μία ωραία σέντρα από δεξιά, ξεπερνώντας τον Πίρσμαν στο σπριντ, και το γύρισμα προς τη μεγάλη περιοχή, ο Παντελάκης γλίστρησε και η μπάλα έφτασε στον Μπρούμα, ο οποίος πλάσαρε αδύναμα με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε (48′).

Ο Χολέμπας είχε περάσει ως αριστερός στόπερ και ο Μπα μετατοπίστηκε δεξιά, με τον Σεμέδο στη μέση της τριάδας των κεντρικών αμυντικών. Οι γηπεδούχοι είχαν καθίσει πίσω και περίμεναν τον Ολυμπιακό, επιδιώκοντας να «χτυπήσουν» σε κάποια αντεπίθεση. Στο 53′ ο Χολέμπας επιχείρησε να πιάσει ένα δυνατό σουτ στο δεύτερο δοκάρι μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και απομακρύνθηκε.

Στο 56′ ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Σε αντεπίθεση και μετά το λάθος του Καμαρά στη μεσαία γραμμή, ο Σεμέδο δεν κατάφερε να ανακόψει τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Σα και σούταρε με το δεξί, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το σκορ στο επίπεδο του 1-0. Εκεί, ο Σεμέδο «φλέρταρε» με την κόκκινη κάρτα, σε περίπτωση που ανέτρεπε τον επιθετικό των Ηπειρωτών, ο οποίος δέχτηκε την κάθετη πάσα του Ελευθεριάδη και με το αριστερό απέφυγε το τάκλιν του Πορτογάλου στόπερ.

Στο 58′ ο Φορτούνης σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 61′ ο Μασούρας πήρε τη θέση του Ρέαμπτσιουκ και ο Μαρτίνς άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-3-1. Στο 63′ ο Μπρούμα συνεργάστηκε με τον Χασάν, παίζοντας το ένα-δύο, προσπέρασε τον Παντελάκη, αλλά πάλι πλάσαρε «άψυχα» απέναντι στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ, τη φορά αυτή με το δεξί πόδι. Ο Λοντίγκιν μπλόκαρε σταθερά. Ο Ρώσος τερματοφύλακας μπλόκαρε και το μακρινό σουτ του Μασούρα στο 65′.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο ΠΑΣ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Σάλιακας, όμως, που έκανε το γύρισμα από δεξιά στον Μιλιντσεάνου, ήταν εκτεθειμένος. Ο Μολδαβός επιθετικός πλάσαρε με το αριστερό πέφτοντας από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Σα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Το ματς είχε «τρελό ρυθμό» και το γκολ μπορούσε να μπει υπέρ οποιασδήποτε ομάδας.

Στο 69′ ο Εμβιλά αντικατέστησε τον Καμαρά και ο Ελ Αραμπί τον Μπρούμα. Ο Μαρτίνς άλλαξε για τρίτη φορά το σύστημα, τη φορά αυτή σε 4-4-2. Και στο 73′ ήρθε η λύτρωση! Έπειτα από ασφυκτική πίεση στα αντίπαλα καρέ, ο Ανδρούτσος συνεργάστηκε με τον Φορτούνη από δεξιά. Ο «Φορτού» σέντραρε και ο Χασάν με δεξί γυριστό σουτ στην κίνηση, στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, έστειλε την μπάλα στον… ουρανό των διχτυών του Λοντίγκιν και ισοφάρισε σε 1-1. Ναι, ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά χαρακτήρα. Έβγαλε και πάλι προσωπικότητα. Ο Ρώσος τερματοφύλακας προσπάθησε να απομακρύνει με το δεξί χέρι, αλλά η μπάλα του «πήρε» το χέρι μέσα στο εντυπωσιακό «ψαλιδάκι» του «Φαραώ».

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο και μπορούσε να την… πατήσει μόνο με κάποιο λάθος, που θα έφερνε αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ήταν ο κυρίαρχος και η ομάδα που ήθελε να παίξει ποδόσφαιρο. Στο 78′ ο Μασούρας τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Λοντίγκιν, αλλά ήταν σε πλάγια θέση (δεξιά). Έτσι, δεν κατάφερε να σουτάρει δυνατά και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε στην έξοδο, κρατώντας το 1-1. Στο 80′ ο Ελ Αραμπί ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν πάσαρε στον αμαρκάριστο Φορτούνη, καθυστέρησε και έχασε την μπάλα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ωρυόταν για την πάσα που δεν δέχτηκε…

Στο 81′ ο Κάργας πήρε τη θέση του Μιλιντσεάνου και ο Πανουργιάς του Ελευθεριάδη. Φουλ άμυνα από τον Γιαννίκη και πέντε παίκτες στα μετόπισθεν για το φινάλε του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου. Στο 82′ οι Σα και Σεμέδο δεν συννενοήθηκαν σωστά και χάθηκε ο έλεγχος της μπάλας στα δεξιά της άμυνας, ο Πίρσμαν έκανε το γύρισμα για τον Καρτάλη, ο οποίος σούταρε με το αριστερό από θέση μέσα αριστερά και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και η πρόκριση θα κριθεί οριστικά στον επαναληπτικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», καθώς στον πρώτο ημιτελικό ο ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό στην πόλη των Ιωαννίνων. Στο 90’+4′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε… βουτιά του Μπρένερ και προσωπική μονομαχία με τον Μπα, ο οποίος είχε προλάβει καθαρά να διώξει την μπάλα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες»

ΓΚΟΛ: 45’+6′ πέν. Εραμούσπε / 73′ Χασάν

Διαιτητής: Άντρις Τρεϊμάνις (Λετονία)
Βοηθοί: Χάραλντς Γκουντερμάνις (Λετονία), Αλεκσέις Σπασιονίκοβς (Λετονία)
Τέταρτος: Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Διαιτητής VAR: Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνία)
Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: 12′ Παντελάκης, 14′ Εραμούσπε, 44′ Κάστρο, 45’+3′ Πίρσμαν / 21′ Ρέαμπτσιουκ, 45’+5′ Μπα

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Παμλίδης (87′ Μπρένερ), Καρτάλης (90’+3′ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81′ Πανουργιάς), Μιλιντσεάνου (81′ Κάργας).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46′ Χολέμπας), Μπα, Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61′ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμαρά (69′ Εμβιλά), Φορτούνης, Μπρούμα (69′ Ελ Αραμπί), Χασάν.