18.2 C

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1: Τον… ξελάσπωσε ο Δουβίκας (vid)

Με το 7ο γκολ του Τάσου Δουβίκα στο πρωτάθλημα, ο Βόλος απέδρασε με το «διπλό» από τη λάσπη των «Ζωσιμάδων» (0-1) και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του μέσα στο 2021 μετά από εκείνη κόντρα στον Ατρόμητο.

Την ίδια ώρα, ο ντεφορμέ ΠΑΣ Γιάννινα παρέμεινε για έβδομο διαδοχικό ματς χωρίς τρίποντο και βρίσκεται στο -5 από την ομάδα της Μαγνησίας, η οποία με τη σειρά της έχει χάσει σημαντικό έδαφος για την εξάδα.

Ο Βόλος προηγήθηκε κόντρα στον ΠΑΣ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Δουβίκα στο 14ο λεπτό.

Ο Μπαρτόλο ανατράπηκε από τον Εραμούσπε και ο Γκορτσίλας δίχως να το πολυσκεφτεί έδειξε την άσπρη βούλα.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ

Ο ΠΑΣ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τη γυριστή κεφαλιά του Κάργα και παραλίγο να το πληρώσει στη φάση του 35ου λεπτού. Βαθιά μπαλιά προς τον Δουβίκα, εκείνος αν και μόνος του έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και εκτέλεσε στο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 0-2.

ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΔΟΥΒΙΚΑ

Ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε στο ματς τρεις πιο επιθετικογενείς παίκτες και ο Λιάσος παραλίγο να τον δικαιώσει, καθώς με δύο κεφαλιές σε διάστημα 11 λεπτών μετά από εκτέλεση κόρνερ παραλίγο να ισοφαρίσει.

Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΛΙΑΣΟΥ

Οι Βολιώτες κράτησαν το μηδέν στην άμυνα με νύχια και με δόντια, δεν απείλησαν στην αντεπίθεση, αλλά φρόντισαν να μη δεχθούν μεγάλη πίεση στο λασπωμένο τερέν, με εξαίρεση κάποιες στημένες φάσεις στο δεύτερο μέρος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΒΟΛΟΣ 0-1

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

Σκόρερ: 14′ πεν. Δουβίκας

Διαιτητής: Γκορτσίλας

Κίτρινες: Εραμούσπε, Κάργας, Παντελάκης / Γκρίλο, Τέκιο, Περέα, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Τσοκάνης, Μήτογλου

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46′ Λιάσος), Σάλιακας (87′ Νάουμετς), Κάργας, Σιόντης (71′ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης (46′ Μπρένερ), Παμλίδης (46′ Λεό), Κρίζμαν

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (59′ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο (59′ Περέα), Μπαρτόλο (78′ Σάντσες), Μαρτίνες (66′ Κιάκος), Δουβίκας