16.8 C

Πάτησε γκάζι και καθάρισε στο δεύτερο μέρος η εθνική

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα η εθνική μας ομάδα νίκησε τις Φιλιππίνες (85-69) στο πρώτο παιχνίδι της στο Παγκόσμιο U19

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα της εθνικής στο παγκόσμιο U19. Βρίσκοντας τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καστρίτη επιβλήθηκε με 85-69 των Φιλιππίνων και μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση που φιλοξενείται στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα οι Αρσενόπουλος και Σωτηρίου που έβγαλαν… το φίδι από την τρύπα όταν χρειάστηκε. Η ελληνική ομάδα ήταν αρκετά αγχωμένη κάτι που αποτυπώθηκε και στις εύστοχες βολές. Η άμυνα έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο στα τελευταία λεπτά όταν η εθνική πάτησε το γκάζι.

Την Κυριακή (30/6, 20:30) η Ελλάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αρνόκουρος 9, Αρσενόπουλος 18 (4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/9 βολές), Μπαζίνας 7 (1), Σανδραμάνης 5 (1), Σωτηρίου 16 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 10 (8 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4, Γεωργαλάς, Καράμπελας 10 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 4, Βουλγαρόπουλος 2.