24.2 C

«Παύλος Γιαννακόπουλος»: Ανέβασε στροφές στο δεύτερο η Εφές και προκρίθηκε στον τελικό

Η Εφές μπορεί να ξεκίνησε μουδιασμένα στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» ωστόσο στην επανάληψη πάτησε γκάζι και επικράτησε της Ουλμ με 88-69.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 22 πόντους, ενώ άρεσε αρκετά το… στοίχημα του σέρβικου μπάσκετ ο Φίλιπ Πετρούσεφ τελείωσε το ματς με 17 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μέρος του αγώνα και κέρδισαν τη γερμανική Ουλμ με 88-69. Με τη νίκη αυτή, η Εφές προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός – Παρτιζάν.

Το παιχνίδι με ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και τους Γερμανούς να βάζουν δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης, με τους τελευταίους τελικά να καταφέρνουν να παίρνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-24.

Οι Τούρκοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό όσο περνούσε η ώρα (35-32 στο 17′), όμως το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς παρέμεινε ανταγωνιστικό κλείνοντας το ημίχρονο στο 42-42.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, καθώς τα τρίποντα του Μοερμάν και Μπομπουά έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να ξεσπάσει και να ξεφύγει στο σκορ (62-51 στο 27′), ενώ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι Τούρκοι είχαν φτάσει τη διαφορά στο 68-53 (+13).

Τα σκορ με τις μεγάλες διαφορές συνεχίστηκαν και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 20 πόντους (77-57 στο 34′). Η μεγάλη διαφορά στο σκορ βοήθησε τον Αταμάν να ανοίξει το ροτέισον, δοκίμασε πράγματα, χάρισε θέαμα και έφτασε τελικά στη νίκη με 88-69.

Τα Δεκάλεπτα: 24-25, 42-42, 68-53, 88-69.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Μπαλμπάι, Μπομπουά 22, Σαϊμπίρ 4, Μοερμάν 4, Γκετσίμ 3, Μίσιτς 12, Τουντσέρ 12, Ιλιάσογλου, Γκαζί, Άντερσον 9, Πετρούσεφ 17, Ντάνστον 5.
ΟΥΛΜ (Γιάκα Λάκοβιτς): Μπλοσομγκέιμ 11, Κλέιπές 11, Γκάντερ 7, Κρίμερ 4, Σιμόν 2, Στολ, Φίλιπς 5, Ντιαλό 4, Ζούγκιτς 9, Μπρέτζελ 6, Χέρκενχοφ 2, Κρίστον 8.