20.9 C

«Πεντάρα» η Λίβερπουλ, η Τσέλσι το ντέρμπι του Λονδίνου (vids)

Καταιγιστική η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Γουότφορντ. Με νίκες συνέχισαν Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι και Γιουνάιτεντ στον δρόμο για τον τίτλο

Η Λίβερπουλ παρέμεινε στην πρώτη θέση της Premier League, με την Σίτι να «καρδιοχτυπά» αλλά να παίρνει τη νίκη και την Τσέλσι να επικρατεί κόντρα στην ανήμπορη Τότεναμ.

Λίβερπουλ – Γουότφορντ 5-0

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Σαντιό Μανέ στο 9′ και στο 20′, με ένα φοβερό τακουνάκι υψηλής κλάσης. Στη συνέχεια, ο Ορίγκι έδωσε αέρα τριών γκολ στους κόκκινους, ενώ με δύο κεφαλιές του Φαν Ντάικ διαμορφώθηκε το τελικό 5-0.

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 1-0

Ο Κουν Αγκουέρο ξελάσπωσε την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 59ο λεπτό και χάρισε μια σημαντική  νίκη στους «πολίτες», που έμειναν στο -1 από τη Λίβερπουλ.

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουάιτεντ 1-3

Η ομάδα του Σόλσκιερ μπήκε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο 33′ και στο 52΄. Η Κρίσταλ Πάλας μείωσε στο 66′ με τον Γουόρντ, αλλά ο Γιάνγκ στο 84′ έγραψε το τελικό 1-3.

Τσέλσι – Τότεναμ 2-0

Ο Πέδρο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο Τρίπιερ με αυτογκόλ στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 5-1

Ο Εζίλ μόλις στο 4ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους «κανονιέρηδες», ενώ ακολούθησαν οι Μιχιταριάν, Κοσιελνί, Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ. Η Μπόρνμουθ πέτυχε το μοναδικό της γκολ με τον Μουσέτ στο 31′.

Σαουθάμπτον – Φούλαμ 2-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Ρομέου στο 23′, ενώ τη νίκη κλείδωσε ο Γουόρντ-Πράους στο 41′.