24.3 C

Πέρασε από το Άργος ο Ολυμπιακός, 31-24 τον Διομήδη

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού πέρα από την έδρα του Διομήδη, τον οποίο νίκησε με 31-24 έπειτα από σκληρή μάχη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 10-8, όμως οι Πειραιώτες έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν προβάδισμα τριών γκολ στο ημίχρονο (11-14).

Με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Πασσιά οι Ερυθρόλευκοι πήραν γρήγορα διαφορά τεσσάρων τερμάτων (13-17) και έδειξαν ότι είχαν αναλάβει τα ηνία της αναμέτρησης.

Πολύ δυνατά «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος και πάλι με επιθετικό του εκφραστή τον Πασσιά, έκανε το 15-11 κόντρα στον Διομήδη. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά, στο 32′, οι Πειραιώτες πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, με ωραίο τέρμα του Παπαδόπουλου στην κόντρα, για το 18-13 κόντρα στον Διομήδη! Στο 37′ του ματς, ο Θρύλος, με δύο διαδοχικά γκολ του Μπούντιτς στην κόντρα, έγραψε το 21-15 και στις δύο επόμενες φάσεις του, έφτασε στο +8 (15-23) επί των γηπεδούχων. Στο 45′, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (17-26) με τον Δομπρή, με τον οποίο έφτασαν και στο 27-19 επί του Διομήδη (47′), ενώ στο 55′, έκαναν το 30-22 με το όγδοο προσωπικό τέρμα του Πασσιά. Στο 60′, ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με τον Οστρούτσκο (24-31) και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Διομήδη, σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες στο πρωτάθλημα…

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7. 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ.), 15-19, 16-23, 18-26, 21-28, 23-30, 24-31

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Χιόνης, Τσέγιοβιτς 2, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Μάνθος 3, Τσερνικάου 1, Τ. Μούγιτς 5, Πατασούρι, Ολιβέιρα 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 5, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 8, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3.

Κόκκινη: 20:21 Μπάγιος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/5-2/4