20.9 C

Πέρασε και από την Κρήτη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην Κρήτη το Ρέθυμνο (87-75) και παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα

Αήττητος παρέμεινε στην Basket League ο Παναθηναϊκός, καθώς πανηγύρισε ακόμη μία νίκη. Οι παίκτες του Ρίκ Πιτίνο κέρδισαν και το Ρέθυμνο με 87-75 και έφυγαν με το διπλό από την Κρήτη. Οι «πράσινοι» σε όλο το ματς είχαν τον έλεγχο και παρότι οι Κρητικοί έκαναν μία αντεπίθεση το τριφύλλι κράτησε τα ηνία του σκορ και τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 9-4, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το Ρέθυμνο αντέδρασε και κατάφερε μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ (15-14). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 11-0 και πήραν ξανά τα ηνία του σκορ (15-24).

Το σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-0) και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 (15-33). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στους 11, αλλά και πάλι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βρήκαν τις λύσεις και κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τους Κρητικούς (36-50).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου είχε διψήφια διαφορά, αλλά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο την έριξε κάτω από τους 10. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κάτω από το καλάθι και πλησίασαν στους 9 (57-66).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός καθάρισε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμα και το κράτησαν εύκολα μέχρι και το τέλος και πήραν τη νίκη με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87