13.2 C

Περίπατος στην Λιβαδειά και τώρα τελικός για την ΑΕΚ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τη φετινή σεζόν στην Σούπερ Λιγκ η ΑΕΚ, επικρατώντας εκτός έδρας του Λεβαδειακού με 3-0

Δίχως να «ιδρώσει» και με το μυαλό στον μεγάλο τελικό του ερχόμενου Σαββάτου (11/5), η ΑΕΚ πέρασε εύκολα από την Λιβαδειά, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 του ήδη υποβιβασμένου Λεβαδειακού για την 30η και τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να είναι πιο πιεστική και τον Λεβαδειακό να ανακόπτει κάθε επιθετική της προσπάθεια. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την «ένωση» στο 18’, με τον Μάνταλο να απειλεί τον Μπάγιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (22’) ο Κρίστισιτς έβγαλε με εξαιρετική μπαλιά σε θέση τετ α τετ τον Μάνταλο, με τον Έλληνα μέσο να μην καταφέρνει να σημαδέψει σωστά.

Ότι δεν κατάφερε ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων», έκανε ο Τάσος Μπακασέτας στο 45’, με τον διεθνή εξτρέμ να παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Πόνσε, το οποίο απομάκρυνε η άμυνα του Λεβαδειακού και με βολέ να κάνει το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένη να «καθαρίσει» το ματς. Στο 47ο λεπτό ο Πόνσε έκανε το σουτ μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια, με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει τίποτα στο 54’, όταν ο Μάνταλος τροφοδότησε τον Λιβάγια, με τον τελευταίο να «εκτελεί» για το 0-2. Στο 60ο λεπτό οι Βοιωτοί έμειναν με 10 παίκτες, με τον Νανγκίς να αποβάλλεται μετά από κουτουλιά στον Μάνταλο. Στο 63’ ο Πόνσε έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του, με τον Αργεντίνο επιθετικό να αστοχεί ολομόναχος με το τέρμα, μετά από γύρισμα του Γκάλο.

Στο 67ο λεπτό όμως ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ πήρε το αίμα του πίσω, αφού βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων πλασάροντας ψύχραιμα για το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ, με το ματς να ολοκληρώνεται δίχως ιδιαίτερες φάσεις.

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπαγιτς, Αντιλέχου (68’ Όμο), Χατζηλάμπρος, Ρεκιασβίλι (61’ Τσαμπούρης), Λιάγκας, Κονέ, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Μαρκόφσκι (64’ Καραχάλιος), Νανγκίς, Νίκας.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι (76’ Γιαννούτσος), Οικονόμου, Χουλτ (85’ Λόπες), Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (70’ Μπογέ), Μπακασέτας, Λιβάγια, Πόνσε.