14.2 C

Περιστέρι – Απόλλων 13-15: Νίκησε στα πέναλτι και κατέλαβε την 3η θέση

Ο Απόλλων Σμύρνης κατέκτησε την 3η θέση την τελική κατάταξη του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών. Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα -στο κολυμβητήριο της Χωράφας στο Περιστέρι- τον δεύτερο στη σειρά των μικρών τελικών των πλέι οφ, που στην κανονική του διάρκεια τελείωσε ισόπαλος 11-11, η «ελαφρά ταξιαρχία» επιβλήθηκε τελικά με συνολικό σκορ 15-13 επί του ΓΣ Περιστερίου, στα πέναλτι, έκανε το 2-0 νίκες και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο μεγάλο πρωτάθλημα και μαζί τη θέση που (σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής δεδομένα) οδηγεί στα προκριματικά του ευρωπαίκού Champions League.

Ύστερα από μια φοβερή εξέλιξη στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με το σκορ της κανονικής διάρκειας να είνα. Εκεί ο Απόλλων επικράτησε με σκορ 4-2 με τον Αλέξανδρο Γούνα να είναι ο λυτρωτής της «ελαφράς ταξιαρχίας» σκοράροντας στο τελευταίο πέναλτι (τελικό σκορ 13-15). Δύο αποκρούσεις πέναλτι ο εξαιρετικός τερματοφύλακας του Απόλλωνα Κώστας Γαλανίδης. Μετά την αναμέτρηση έγινε η απονομή των μεταλλίων στην ομάδα του Απόλλωνα για την 3η θέση.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το Περιστέρι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, με τον Γούνα να μειώνει στα 40 δευτερόλεπτα, ενώ στο 3ο οκτάλεπτο η φοβερή φετινή ομάδα του Λούδη ήταν ξανά μπροστά με σκορ 9-8 και σκόρερ τον Νίκο Γερακούδη 2:43 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Στην τελευταία περίοδο, ο Γούνας ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Μιρόνοφ έκανε το 10-9 για να απαντήσει ο Γούνας για το 10-10. Ο Νίκολα Μοσκόφ έγραψε το 10-11 στο 1:17 πριν το τέλος, όμως το πολύ σκληρό για να πεθάνει Περιστέρι ισοφάρισε 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 11-11 με τον Κώστα Κουκουμάκη.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μοσκόφ έκανε το 11-12, ο Τζώρτζης το 12-12, ο Αλαμάνος το 12-13, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κουκουμάκη, ο Σολανάκης έστειλε στο δοκάρι το πέναλτι, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κλήμου, ο Γωνιωτάκης έγραψε το 12-14, ο Φάρμερ μείωσε σε 13-14, ενώ την τελευταία εκτέλεση ανέλαβε ο Γούνας που έγραψε το τελικό σκορ.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 13-15 (κ.α. 11-11)

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 3-3, 2-3, πέν. 2-4

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς Π., Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Αγκόρτσας 1, Καρούντζος 4, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης 1, Τσαγκάρης 1, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 1, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Κίτσς, Τοράκης, Μοσκόφ 4, Βιτέλλας, Μπόουεν 1, Γούνας 5, Γωνιωτάκης 2, Σολανάκης 2, Καβουσάνος, Φέγγος, Τροβάς.