15 C

Περιστέρι – Χάποελ Ιερουσαλήμ 73-79: Πλήρωσε την αστοχία του

Το Περιστέρι γνώρισε τη δεύτερη ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 73-79 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ήταν πολύ κακή και φοβισμένη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να το εκμεταλλεύεται όσο περισσότερο μπορούσε. Τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης τελείωσαν με την ισραηλινή ομάδα στο +18 (28-46) και όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με μία αντεπίθεση διάρκειας κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι έφτασε ακόμα και στο -4 (57-61), αλλά η ομάδα του Όντετ Κάτας βρήκε μεγάλα σουτ με τον Μπράουν (25 π) και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη. Επίσης, πολύ καλός για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 24 πόντους.

Από πλευράς της ελληνικής ομάδας ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν καλός με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος προσπάθησε πάρα πολύ.

Η ευρωπαϊκή περιπέτεια του Περιστερίου τελειώνει, με αυτόν τον τρόπο, στους «16» του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-53, 73-79