16.4 C

Περιστέρι – Γκαζιαντέπ 87-79: Άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση

Παρότι έκανε το ματς θρίλερ στο τέλος, το Περιστέρι που δεν έχει πλέον τον Ηλία Ζούρο στον πάγκο, επιβλήθηκε με 87-79 της Γκαζιαντέπ στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-2 και έκανε το μεγαλύτερο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμική είσοδο στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με +11 (23-12) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (30-21). Τα 7/10 τρίποντα του πρώτου μέρους ήταν ο καταλυτικός παράγοντας που έφερε το Περιστέρι στο +8 στο φινάλε του ημιχρόνου (48-40) με την Γκαζιαντέπ να προχωρά σε… αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και να κάνει το 67-64.

Ο Μόουζες όμως που ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 17 πόντους και 100% τρίποντα (2/2) καθάρισε το ματς και το Περιστέρι πήρε μεγάλη νίκη με σκορ 87-79 κόντρα στον τούρκικο σύλλογο, που είχε τον Ριτς πρώτο σκόρερ με 17π.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79.