15.9 C

Περιστέρι – Μπάμπεργκ 78-75: Στην επόμενη φάση με λυτρωτή τον Γκρέι

Το Περιστέρι πανηγύρισε μία ιστορική νίκη και πρόκριση επί της Μπάμπεργκ (78-75), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκε με εννέα πόντους (9-0) και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (23-18).

Στη συνέχεια η Μπάμπεργκ αντέδρασε και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, καθώς το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +1 (41-40).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η γερμανική ομάδα μπήκε καλύτερα και άλλαξε πλήρως την εικόνα της, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με έξι πόντους (50-56), αλλά το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο και με επιμέρους σκορ 9-2, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +1 (59-58).

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική με την Μπάμπεργκ να παίρνει εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης και να φτάνει στο +3 (72-75), 1:20 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν για ακόμα μία φορά τη δύναμη να επιστρέψουν και με το σκορ στο 75-75, ο Στίβεν Γκρέι (20 π) βρήκε τον χώρο και με σουτ έγραψε το 77-75.

Στις τελευταίες φάσης του αγώνα, το Περιστέρι δεν έκανε φάουλ λανθασμένα πάνω στον Μάρεϊ, ο οποίος είχε 1/8 βολές, αλλά οι παίκτες του Παπανικολόπουλου δεν το πλήρωσαν μιας και ο Μορέιρα (22 π) ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές του και έγραψε το τελικό 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75