20.5 C

Περιστέρι – Τενερίφη 54-80: Ισπανική… καταιγίδα!

Το Περιστέρι γνώρισε μία βαριά ήττα από την Τενερίφη με 54-80 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του BCL και υποχώρησε στο 6-4, ενώ οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 9-1 και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου.

Το παιχνίδι από την έναρξη του έδειξε ότι οι φιλοξενούμενοι δεν ήρθαν στην Αθήνα για… παιχνίδια και έτσι κατάφεραν από νωρίς να χτίσουν μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Τσους Βιντορέτα στο +11 (15-26), ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σε κανένα σημείο στη συνέχεια.

Έτσι, οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν στον ρόλο του κομπάρσου, με την Τενερίφη να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +15 (32-47).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Τενερίφη δεν έριξε καθόλου την απόδοσή της και έτσι μπόρεσε να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα πιο ψηλά στους 22 πόντους (44-66), στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Έτσι, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Τενερίφη να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 54-80. Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 11 πόντους και 10 ασίστ ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Γιώργου Μπόγρη με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Γα το Περιστέρι μόνο ο Γάιος Σκορδίλης σημείωσε 10 πόντους, με την υπόλοιπη ομάδα να είναι απελπιστικά άστοχη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80