16.4 C

«Πέταξε» τη νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο

Η Εθνική μας ομάδα πόλο Γυναικών προηγήθηκε με 9-5 της Ρωσίας στο τέταρτο οκτάλεπτο, αλλά έπαθε... μπλακ άουτ

Ύστερα από ένα αμφίρροπο σε εξέλιξη παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα πόλο των Γυναικών και η αντίστοιχη της Ρωσίας έμειναν στο 9-9, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στο διεθνές τουρνουά προετοιμασίας του Πορτουγκαλέτε στην Ισπανία. Οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 9-5, αλλά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης υπέπεσαν σε πολλά λάθη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τη 2η θέση στην τελική κατάταξη του τουρνουά, με μία νίκη, μία ήττα και μια ισοπαλία και έδειξε αστάθεια στην απόδοσή του σε αυτό το πρώτο δυνατό τεστ, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζεται δουλειά εν όψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Επόμενη δοκιμασία οι Μεσογειακοί αγώνες την προσεχή εβδομάδα στην Ταραγόνα.

Στο παιχνίδι με τη Ρωσία, λοιπόν, η Εθνική μας λειτούργησε ακριβώς αντίθετα απ’ ό,τι είχε κάνει στο παιχνίδι της πρεμιέρας με την Αυστραλία (όταν είχε γυρίσει το ματς με ένα 6-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο). Οι Ελληνίδες προηγούνταν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με πολύ καλή λειτουργία αμυντικά και επιθετικά και προηγήθηκαν με 9-5, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Σ’ εκείνο το σημείο, έπαθαν «μπλακ άουτ», οι Ρωσίδες το εκμεταλλεύτηκαν και ισοφάρισαν 4 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Στο άλλο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής: Ισπανία – Αυστραλία 11-8. Διαιτητής στο συγκεκριμένο ματς ήταν η Ναταλί Μαρκοπούλου.

Οκτάλεπτα: 1-4, 2-1, 1-3, 5-1.

ΡΩΣΙΑ (Αλεξάντερ Κριούροφ): Βερκογκλίντοβα, Γκέρζανιτς 1, Φεντόροβα, Μπέρσνεβα 1, Μπορίσοβα 3, Τολκούνοβα, Σερτζάντοβα 2, Σινάνοβιτς 2, Κραβτσένκο, Κχούρτζινα, Βακχίτοβα, Ρίζνοβα, Κολόβινα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Χυδηριώτη 1, Πάτρα, Πρωτοπαππά 1, Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 2, Σταματοπούλου.