21.6 C

Πικρή ήττα από τον Ζβέρεφ και έντονες αποδοκιμασίες για τον Τσιτσιπά στο Σινσινάτι!

Σκληρή ήττα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που έχασε από τον Αλεξάντερ Σβέρεφ με 2-1 σετ στον ημιτελικό του Σινσινάτι και είδε όλο το γήπεδο να τον αποδοκιμάζει!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Αλεξάντερ Σβέρεφ με 2-1 σετ και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του του Western & Southern Open, στο Σινσινάτι.

Ήταν μία σκληρή ήττα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που έχασε στο τάι-μπρέικ από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-1 σετ, 6-4, 3-6, 7-6(4), στο τουρνουά Masters 1000 του Σινσινάτι, ύστερα από έναν ημιτελικό αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 40 λεπτά.

Ο Σβέρεφ, νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη του τένις, πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Ο Τσιτσιπάς καθυστέρησε περίπου δέκα λεπτά να επιστρέψει από τα αποδυτήρια για το δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστεί έντονα από το κοινό και να διαμαρτυρηθεί εξίσου έντονα ο αντίπαλός του στον διαιτητή! Συγκεκριμένα, ο Γερμανός τενίστας είπε στον διαιτητή πως ο Έλληνας τενίστας έχει πάρει το κινητό του και επικοινωνεί με μηνύματα με τον πατέρα/προπονητή του, κάτι που απαγορεύεται!

Ο Τσιτσιπάς πήρε το δεύτερο σετ σε 6-3 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Μάλιστα, στο τρίτο και καθοριστικό σετ, έφτασε να προηγείται με 4-1! Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο του αγώνα, δέχτηκε δύο μπρέικ και το ματς κρίθηκε στο τάι-μπρέικ. Εκεί, ο Ζβέρεφ με τρεις σερί πόντους έκανε το 3-3, 6-3, και τελικά πήρε το ματς με 7-4!

Στον τελικό του τουρνουά, ο Σβέρεφ θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 7), που απέκλεισε τον συμπατριώτη του, Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2), με 2-1 σετ (2-6, 6-3, 6-3).