21.2 C

Πήρε το βαθμό στο 90′ η Ατλέτικο με ήρωα τον Ερέρα

Γεμάτο φάσεις ήταν το κορυφαίο παιχνίδι του τέταρτου ομίλου, αυτό μεταξύ της Ατλέτικο Μαδρίτης και της Γιουβέντους. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν στα πρώτα 45 λεπτά την κατοχή, αλλά και τις αξιόλογες ευκαιρίες. Με την έναρξη, όμως, της επανάληψης η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να πληγώσει τους Μαδριλένους με τον Χουάν Κουαδράδο. Ο έμπειρος άσος των φιλοξενούμενων πήρε την πάσα από τον Ιγκουαΐν και με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 1-0.

Έντεκα λεπτά μετά η Ατλέτικο λίγο έλειψε να ακολουθήσει το παράδειγμα της Γιουβέντους, με τον Χιμένες να κάνει το σουτ, αλλά αυτό να φεύγει ελάχιστα άουτ. Και αφού δεν σκόραραν οι «ροχιμπλάνκος» σ’ αυτήν τη φάση, ήρθαν οι Τορινέζοι να αυξήσουν το προβάδισμά τους με τον Ματουιντί να ολοκληρώνει με ιδανικό τρόπο την κόντρα επίθεση της ομάδας του για το 2-0. Η χαρά, όμως, ήταν πρόσκαιρη, μιας και πέντε λεπτά μετά ο Σάβιτς με κεφαλιά έκανε το 2-1. Αυτή, όμως, δεν ήταν η τελευταία κουβέντα των Ισπανών, αφού στο 90′ γύρισαν στο ματς και ισοφάρισαν με τον Ερέρα να κάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να νικάει τον Σέζνι. Με τον Ρονάλντο να μην μπορεί να χαρίσει τη νίκη στις καθυστερήσεις το 2-2 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Οι γκάφες κυριάρχησαν στον αντίποδα στον αγώνα της Λεβερκούζεν κόντρα στη Λοκομοτίβ Μόσχας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Κριχόβιακ στο 16′. Στο 25ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με τον Χέβεντες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 37′ ήταν η σειρά του Χραντέσκι να υποπέσει σε σφάλμα, μιας και ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν στην ουσία έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαρίνοφ και εκείνος δίχως κανένα εμπόδιο έγραψε το 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.