15.9 C

Πνίγηκαν από το άγχος τα κορίτσια του Θρύλου

Κυρίαρχες από την αρχή του αγώνα οι παίκτριες του Παυλίδη, έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση τη Σαμπαντέλ αλλά κατέρρευσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και το 8-11 έγινε 13-11

Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη κατέρρευσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του τελικού και το προβάδισμα τριών γκολ δε στάθηκε αρκετό για να φέρει το κύπελλο στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-8, πέντε και κάτι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Έχοντας πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμά τους από την αρχή του ματς, οι Ερυθρόλευκες έδειχναν βέβαιες πρωταθλήτριες. Κάπου εκεί έδειξαν να πνίγονται από το άγχος και την πίεση. Αν και ανώτερες από το πρώτο δευτερόλεπτο του τελικού, στο τέλος παραδόθηκαν στη Σαμπαντέλ και οι οικοδέσποινες πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου…

Αν και δεν αποτελεί δικαιολογία εκεί που έφτασαν τα πράγματα, ο Ολυμπιακός νομιμοποιείται να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στο τρίτο 8λεπτο οι Ερυθρόλευκες κέρδισαν μόλις τη δεύτερη αποβολή από τη Σαμπαντέλ (από τις συνολικά 4 που πήραν σε ολόκληρο το παιχνίδι)!

Αντιθέτως, οι αποβολές σε βάρος του Ολυμπιακού ήταν σαφώς περισσότερες (12), ωστόσο όταν φτάνεις έναν τελικό στο +3 σχεδόν στα μισά του τελευταίου 8λέπτου, τα πάντα μοιάζουν να είναι στο χέρι σου.

Στο 11-10 ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει βαθιά ανάσα και να ανακόψει την ορμητικότητα των Ισπανίδων, αλλά η Ελευθερία Πλευρίτου είχε μια πολύ κακή εκτέλεση πέναλτι που πήγε κατευθείαν πάνω στην αντίπαλη γκολκίπερ. Η ψυχολογία των κοριτσιών του Παυλίδη δέχτηκε ένα ισχυρό πλήγμα και όταν ήρθε η ισοφάριση δευτερόλεπτα αργότερα, όλα έδειχναν πλέον Σαμπαντέλ.

Μέχρι το μοιραίο 12-11 οι Ισπανίδες είχαν προηγηθεί μόλις μια φορά και το προβάδισμά τους δεν είχε κρατήσει ούτε ένα λεπτό, αφού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη επίθεση. Όπως και να ‘χει, κόντρα σε μια ομάδα που δεν έχει χάσει ποτέ τελικό ως διοργανώτρια, ο μεγαλύτερος πολυαθλητικός σύλλογος της Ευρώπης έδωσε ό,τι καλύτερο είχε. Και ίσως με λίγο παραπάνω σεβασμό από τους διαιτητές, να είχε πάρει το τρόπαιο της LEN Euroleague στα χέρια του για ακόμα μια φορά…

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-3, 5-2

Σαμπαντέλ: Έστερ Ράμος, Ορτίθ Ρέγιες 1, Εσπάρ 1, Ορτίθ Μουνιόζ 3, Φάρε Κολομίνα Γκ, Στέφενς 1, Κορντόμπες, Γκαρθία Γοδόι 1, Φόρκα 2, Νιούσουλ Κ.4, Ντόμενεχ, Λέιτον, Φάρε Κολομίνα Α.

Ολυμπιακός: Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μαρ. Γκόφερς, Μπάκλινγκ 4, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα.