17.9 C

Ποδηλασία: Επέστρεψε στην Ελλάδα ο «ασημένιος» Βολικάκης

Στην Αθήνα επέστρεψε το μεσημέρι της Δευτέρας 21/10 ο Χρήστος Βολικάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα του σκρατς στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας που διεξήχθη στο στο Άπελντορν της Ολλανδίας πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Θυμίζουμε πως αυτό ήταν το ένατο μετάλλιο στην καριέρα του 31χρονου ποδηλάτη, ενώ θα μπορούσαν να γίνουν δέκα, εφόσον οι κριτές δεν του στερούσαν με λανθασμένη απόφαση το χάλκινο που κατέκτησε στο αγώνισμα των πόντων. Για αυτό που συνέβη ο ίδιος, μεταξύ άλλων, δήλωσε: «Το ένατο Ευρωπαϊκό μετάλλιο της καριέρας μου ήρθε για μένα σ’ αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Άπελντοορν της Ολλανδίας.

Σε μια φοβερή κούρσα στο αγώνισμα του σκρατς. Φυσικά έγιναν δέκα τα μετάλλια για λίγο διάστημα, αλλά τελικά μας “πήρανε το μετάλλιο μέσα από τα χέρια”, στο αγώνισμα των πόντων. Αγώνισμα στο οποίο τερμάτισα στην 3η θέση με 85 βαθμούς, ισοβαθμία με τον ιταλό αθλητή, αλλά φυσικά εγώ είχα καλύτερο τερματισμό στην 4η θέση ενώ αυτός τερμάτισε στην 14η θέση. Βγήκαν τα αποτελέσματα μας φώναξαν στις απονομές και ξαφνικά με βάζουν 4ο και βάζουν τον ιταλό στην τρίτη θέση και του δίνουν 3 βαθμούς μετά την ολοκλήρωση του αγώνα».