12.5 C

Ποδόσφαιρο: Άνετη και αήττητη στους «8» η Βραζιλία, έμεινε εκτός συνέχειας η Γερμανία

Με απολογισμό 2 νίκες και μία «λευκή» ισοπαλία η Ολυμπιακή ομάδα της Βραζιλίας πανηγύρισε πανάξια την πρόκριση στα προημιτελικά του Τόκιο επιβεβαιώνοντας, μέχρι τώρα, τον ρόλο του φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Η Σελεσάο επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-1 της Σαουδικής Αραβίας που επιστρέφει στην βάση της με 0 βαθμούς. Τα γκολ για τους Βραζιλιάνους πέτυχαν οι Κούνια κια Ριτσάρλισον (2).

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ακτή Ελεφαντοστού κράτησε στην ισοπαλία τη Γερμανία (1-1), διαγράφοντας μία μεγάλη έκπληξη καθώς πήρε αυτή το εισιτήριο για την οχτάδα, αφήνοντας εκτός τα «Πάντσερ».

Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον Δ’ όμιλο στο Miyagi Stadium και η αφρικανική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό με αυτογκόλ του Χάινριχ, ενώ η «μάνσαφτ» ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα με τον Λέβεν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.