15 C

Ποιος άλλος; Ο Εμπαπέ!

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Λιλ στο Παρίσι, η Παρί πήρε τη νίκη έστω και δύσκολα με 2-1

Ένα όχι και τόσο εύκολο βράδυ πέρασε η Παρί κόντρα στη Λιλ στο «Παρκ Ντε Πρενς». Οι πρωταθλητές Γαλλίας έμειναν μακριά από τον καλό εαυτό τους στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην πολύ καλά στημένη Λιλ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0), αλλά στην επανάληψη οι Παριζιάνοι ανέβασαν στροφές.

Στο 70’ η κάθετη πάσα του Νεϊμάρ βρήκε με.. σπόντα τον Εμπαπέ ο οποίος με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Παρί, ενώ στο 84′ ο Νεϊμάρ διπλασίασε τα τέρματα για τους Παριζιάνους. Η Λιλ μείωσε στο 90′ με πέναλτι του Πεπέ για το τελικό 2-1.

Παρί σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος (90’ Ενσοκί), Κέχρερ, Βεράτι (90’ Ραμπιό), Ντράξλερ, Μπερνάτ (90’ Ντιαμπί), Μενιέ, Εμπαπέ, Νειμάρ, Καβάνι

Λιλ: Μαινιάν, Σελίκ, Φόντε, Σουμαορό, Μπαλό-Τουρέ, Σέκα (82’ Σουμαρέ), Μέντες, Ικονέ(76’ Λουίς Αραούχο), Πεπέ, Μπαμπά, Λεάο (53’ Ρούι Φόντε)