19.9 C

Πόλο Γυναικών: Στα πλέι οφ η Γλυφάδα

Η Γλυφάδα επικράτησε του Πανιωνίου με 13-11 στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, σε παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α κατηγορίας υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Έτσι, η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα πλέι οφ της διοργάνωσης, καθώς βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Παράλληλα, εξασφάλισε την παρουσία της και στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Από τη μεριά του, ο Πανιώνιος παρέμεινε με 14 βαθμούς στην 7η θέση του πίνακα.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-2 στο 8ο λεπτό, αλλά ο ΑΝΟΓ βρέθηκε μπροστά στο σκορ, στο ημίχρονο, με 6-5. Στη συνέχεια, η Γλυφάδα προηγήθηκε με τρία τέρματα (9-6 και 11-8), αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε και μείωσε σε 11-10 και 12-11 πριν η Φουντωτού πετύχει το 13ο γκολ, 1.34 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο προπονητής του ΑΝΟΓ, Ορέστης Σαλάχας, αποβλήθηκε 3.44 πριν από το τελος με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στις αποφάσεις των διαιτητών.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 13-11

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-2, 4-3, 3-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 2, Α. Γκίλλα, Γιαμπασάκου, Γρηγοροπούλου 1, Κόλλια, Ε. Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου 1, Κοκκινάκη 1, Φουντωτού 4, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Π. Γκίλλα, Ο. Αντωνιάδη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζουρκα, Σαφέτη 3, Πουστινίκοβα 4, Αποστολίδου 1, Κούβδου, Λαζάρου, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Δ. Παπαναστασιου 1, Δουρέκα 1, Α. Παπαναστασιου, Ζερβού 1, Βαζαίου, Μήτσου, Ξανθοπούλου.

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Θωμάς.

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας.