23.5 C

Πόλο Γυναικών: Στον τελικό η Ισπανία, 8-6 την Ουγγαρία

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε την αντίστοιχη της Ουγγαρίας με 8-6 στον δεύτερο ημιτελικό της Πέμπτης (5/8) και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών της Ισπανίας προηγήθηκε με 5-2 στο ημίχρονο, στο «Tatsumi Water Polo Centre», και έκανε συντήρηση της διαφοράς στα δύο τελευταία οκτάλεπτα. Μάλιστα, το σκορ στο 24′ ήταν 8-4! Η Ουγγαρία μείωσε σε 8-6 στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο…

Έτσι, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά Γυναικών, όπως είχε συμβεί και το 2012 στο Λονδίνο.

Η Ρωσία και η Ουγγαρία θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όπως είχε γίνει και πριν από πέντε χρόνια στο Ρίο, με τις Μαγυάρες να μετρούν τρεις συνεχόμενους χαμένους «μικρούς» τελικούς σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-2, 3-2, 0-2.