18 C

Πόλο: Ήττα από το Μαυροβούνιο με 9-8 και 2η θέση στον όμιλο για τους Νέους Άνδρες

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Ανδρών της Ελλάδας γνώρισε την ήττα από το Μαυροβούνιο με 9-8, στον τελευταίο αγώνα του Δ’ ομίλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, που διεξάγεται στην Πράγα της Τσεχίας.

Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη έχασε την ευκαιρία να προκριθεί απευθείας στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, αφού ακόμα και με ισοπαλία θα έπαιρνε την πρώτη θέση του ομίλου και θα έβρισκε στον δρόμο προς τα μετάλλια έναν πιο προσιτό αντίπαλο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αγωνιστεί την προσεχή Πέμπτη (2/9), στις 16:00 ώρα Ελλάδος, με τον τρίτο του Α’ ομίλου, ο οποίος ολοκληρώνεται την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου, με μία εκ των Ρωσίας, Ιταλίας ή Κροατίας (πιθανότατα με τη Ρωσία). Σε περίπτωση πρόκρισης, θα αντιμετωπίσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την Ουγγαρία, μία εκ των κορυφαίων ομάδων της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (4-4 ημίχρονο). Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, 4 λεπτά πριν από το τέλος, αλλά 57 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Μίρσιτς πέτυχε το γκολ της νίκης για τους Μαυροβούνιους (9-8).