16.6 C

Πολωνία – Σλοβακία 1-2: Μεγάλη νίκη των Σλοβάκων, απίστευτο κάζο για την παρέα του Λεβαντόφσκι

Με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Μακ, οι Σλοβάκοι έριξαν... βόμβα στην Αγία Πετρούπολη και έκαναν άνω-κάτω τον 5ο όμιλο βάζοντας δύσκολα στους αποκαρδιωτικούς Πολωνούς του Πάουλο Σόουζα

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη – μέχρι την επόμενη – στην τελική φάση του EURO έκανε η Σλοβακία που πήρε τεράστιας σημασίας νίκη (ως αουτσάιντερ) απέναντι στην αποκαρδιωτική Πολωνία (2-1) στο Κρεστόφσκι της Αγίας Πετρούπολης και με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Μακ που γνωρίζει καλά το γήπεδο αφού έχει φορέσει τη φανέλα της Ζενίτ.

Η Πολωνία άγγιξε ποσοστό κατοχής 58% στο πρώτο μέρος, ωστόσο αυτό ελάχιστη σημασία είχε καθώς οι Σλοβάκοι είχαν κλείσει καλά τόσο τον άξονα, όσο και τα πλάγια με αποτέλεσμα να μην έχουν καν σουτ στην αντίπαλη εστία.

Ο Λεβαντόφσκι δεν τροφοδοτήθηκε και έβγαινε διαρκώς από την περιοχή για να πάρει μπάλα, με τους Σλοβάκους να χτυπούν στην αντεπίθεση και στο 18′ να αιφνιδιάζουν: Από τα αριστερά ο Μακ εξέθεσε με τρομερή ενέργεια τους Μπερεσίνσκι – Γιόζβιακ και μπήκε στην περιοχή, εκτέλεσε στην κλειστή γωνία του Σέζνι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1 με τη βοήθεια της πλάτης του Πολωνού.

ΤΟ 0-1 ΜΕ ΑΥΤΟΓΚΟΛ

Οι Πολωνοί ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με το που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Γρήγορη εναλλαγή μπάλας, ο Ρίμπους έδωσε στον Λινέτι που με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του. Ο μέσος της Τορίνο ανέλαβε πιο δημιουργικό ρόλο και με σουτ λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή δύο λεπτά αργότερα.

ΤΟ 1-1 ΜΕ ΛΙΝΕΤΙ

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 62ο λεπτό, όταν ο Κριχόβιακ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Χρομάντα, ο οποίος είχε πάρει (και) την πρώτη κίτρινη του Πολωνού χαφ στο πρώτο ημίχρονο.

Εκεί ήταν σαν να τέλειωσε το ματς για αυτούς, αφού οι Σλοβάκοι ήξεραν να πάνε το ματς εκεί που θέλουν.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΡΙΧΟΒΙΑΚ

Χρειάστηκαν μόλις μία καλή στιγμή για να βρουν δίχτυα οι Σλοβάκοι και το έκαναν χάρη σε άλλη μια εκτέλεση Μακ – αυτή τη φορά βέβαια σε κόρνερ – καθώς ο άλλοτε μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Σκρίνιαρ με υπέροχο σουτ ανάμεσα σε τρεις παίκτες διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα του Τάρκοβιτς.

Έως το φινάλε, οι – τυπικά – γηπεδούχοι Πολωνοί είχαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να σώσουν τον βαθμό.

Ο Μπεντνάρεκ έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση μετά από γέμισμα από τα δεξιά, ενώ ο φορ του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Ντουμπράβκα μπλόκαρε σταθερά.

ΤΟ 1-2 ΤΟΥ ΣΚΡΙΝΙΑΡ

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 1-2

Σκόρερ: 46′ Λινέτι / 18′ αυτ. Σέζνι, 69′ Σκρίνιαρ

Γήπεδο: Κρεστόφσκι, Αγία Πετρούπολη

Διαιτητής: Χάτετζαν (ΡΟΥ)

Κόκκινες: 62′ Κριχόβιακ

Κίτρινες: Κριχόβιακ / Χούμποτσαν

Πολωνία (Σόουζα): Σέζνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπεντνάρεκ, Ρίμπους (74′ Πούχατς), Κριχόβιακ, Λινέτι (74′ Φρανκόφσκι), Κλιχ (85′ Μόντερ), Γιόζβιακ, Ζιελίνσκι (85′ Σφιντέρσκι), Λεβαντόφσκι

Σλοβακία (Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79′ Κότσελνικ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χρομάντα (79′ Χροσόφσκι), Κούτσκα, Χαράσλιν (87′ Ντούρις), Μακ (87′ Σούσλοφ), Χάμσικ, Ντούντα (90+1′ Γκρέγκους)