24.6 C

Πολωνία – Σλοβενία 1-3: Θριαμβευτική πρόκριση στον τελικό για την ομαδάρα του Παγένκ!

Το έκανε ξανά. Όπως το 2019 στο Eurovolley, έτσι και δύο χρόνια μετά η εκπληκτική Σλοβενία επιβλήθηκε με 3-1 της Πολωνίας στον ημιτελικό της μεγάλης διοργάνωσης στο Κατόβιτσε και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι σε Σερβία ή Ιταλία.

Ο Λεόν ξεκίνησε ζεστά και στο πρώτο σετ η Πολωνία επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της για να φτάσει στην κατάκτηση του με 25-17. Ωστόσο, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και χάρη στο εκπληκτικό σέρβις της (είχε τρεις περισσότερους άσους συνολικά) και με τα σέρβις του Τσέμπουλ αλλά και την επίθεση του Τόντσεκ Στερν και το μπλοκ στον Κούμπιακ έγινε το 30-32 και το 1-1 στα σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, η ομάδα των «Ελλήνων» Ζίγκα Στερν του Φοίνικα, Σάσο Στάλεκαρ του Παναθηναϊκού (δεν αγωνίστηκαν) και του ερυθρόλευκου Άλεν Παγένκ που είχε 9 πόντους με 83% στην επίθεση, 3 λάθη και 3 άσους (!), πήρε το τρίτο σετ για το 1-2 και έφτασε στο τέταρτο σετ να παίζει για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά ένα καλό προβάδισμα τριών πόντων (18-15), όμως οι Σλοβένοι επέστρεψαν με καλό side out και ισοφάρισαν (24-24). Έχασαν πολλά σέρβις, όμως βρήκαν match point που τελικά τα έχασαν με challenge. Τη λύση στο φινάλε την έδωσε ο Τόντσεκ Στερν για το 37-35 (!) και το 3-1 στα σετ υπέρ των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές ήταν ο Τ. Στερν με 20 πόντους, όσους είχε και ο Λεόν στην αντίπερα όχθη.