23.4 C

Πόρτο – Μαρίτιμο 2-3: Πατατράκ στο Ντραγκάο!

Απίστευτη σφαλιάρα δέχθηκε η Πόρτο στο Ντραγκάο στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Πορτογαλίας μετά τις δύο νίκες απέναντι σε Μπράγκα (3-1) και Μποαβίστα (5-0) μπλόκαραν κόντρα στη Μαρίτιμο και ηττήθηκαν με 3-2 παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πίνιο στο 24′ και η Πόρτο απάντησε στο 42′ με την κεφαλιά του Πέπε ύστερα από τη σέντρα του Τέλες.

Η Μαρίτιμο εκμεταλλευόμενη και τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων στο 52′ βρήκε εκ νέου προβάδισμα και στη συνέχεια αμύνθηκε μαζικά για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Η Μαρίτιμο είχε σε μεγάλη μέρα τον Ιρανό γκολκίπερ της, Αμίρ Αμπετζαντέχ που απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Τέλες στο 87′. Ένα πέναλτι που δεν έπρεπε επ’ ουδενί να δοθεί αφού ο αμυντικός των φιλοξενούμενων βρήκε πρώτα την μπάλα και στη συνέχεια τον Μαρεγκά…

Ο Τέλες που όργωνε την αριστερή πλευρά έφτιαξε φάση για την ομάδα του αμέσως μετά, αλλά στο κενό που άφησε αριστερά χτύπησε η Μαρίτιμο στο 94′. Ο Νανού πήρε την μπάλα και με ασύλληπτο σουτ έγραψε το 1-3.

Τα δέκα λεπτά των καθυστερήσεων δεν ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν σε 2-3 με το μακρινό σουτ του Οτάβιο που κόντραρε κιόλας.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Μαναφά (86′ Ζοάο Μάριο), Πέπε, Εμπεμπά (81′ Ζε Λουίς), Τέλες, Οτάβιο, Σέρχιο Ολιβέιρα (81′ Φάμπιο Βιέιρα), Ντανίλο, Λουίς Ντίας (54′ Ταρεμί), Κορόνα, Μαρεγκά