18.9 C

Πόρτο – Μπενφίκα 1-1: Χαμένοι οι φιλοξενούμενοι, κερδισμένη η… Σπόρτινγκ!

Στο μεγάλο ντέρμπι του πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Μπενφίκα δεν κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο από το «Ντραγκάο» κόντρα στην Πόρτο (1-1) σε ένα παιχνίδι που το έφερε στα μέτρα της.

Ουσιαστικά η κερδισμένη ήταν η Σπόρτινγκ που παρέμεινε στην κορυφή με 36 βαθμούς και έχει τέσσερις βαθμούς απόσταση από Πόρτο και Μπενφίκα. Η ομάδα του Αμορίμ νωρίτερα έμεινε στην ισοπαλία (1-1) με τη Ρίο Άβε, οπότε το αποτέλεσμα του ντέρμπι τη βόλεψε και με το… παραπάνω.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Γκριμάλδο μετά από ασίστ του Σεφέροβιτς στο 17′, η Πόρτο όμως έφερε το ματς στα ίσα στο 25′ με το ωραίο σουτ του Ταρεμί ύστερα από γύρισμα του Κορόνα. Η Μπενφίκα είχε δοκάρι με τον Νούνιες λίγα λεπτά αργότερα, αλλά ελάχιστα πράγματα κατάφερε στη συνέχεια…

Ο Ταρεμί είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 73′ για σκληρό μαρκάρισμα στον Οταμέντι, ωστόσο η Μπενφίκα δημιούργησε ελάχιστες καλές στιγμές – με κορυφαία το μακρινό σουτ του Έβερτον λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

Πόρτο: Μαρτσεσίν, Νανού, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού (82′ Ζοάο Μάριο), Κορόνα, Σέρχιο Ολιβέιρα (90+8′ Γκρούγιτς), Ουρίμπε, Λουίς Ντίας (82′ Λέιτε), Μαρεγκά (90+2′ Εβανίλσον), Ταρεμί

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Βερτόνγκεν, Οταμέντι, Γκριμάλδο (83′ Έβερτον), Πίζι (77′ Σικίνιο), Ράφα Σίλβα (90+2′ Βάλντσμιντ), Βάιγκλ, Ταβάρες, Σεφέροβιτς, Νούνιες