16.6 C

Premier League: Δεύτερη θέση για τη φοβερή Έβερτον, με… σβηστές μηχανές η Μάντσεστερ Σίτι

Η Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι έχει ξαναμπεί στον σωστό δρόμο και το επιβεβαίωσε στην Boxing Day. Δεν έπεισε με την απόδοση της, έκανε λίγες τελικές προσπάθειες, αλλά απέδρασε με το τρίποντο από το «Μπράμαλ Λέιν».

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ άγγιξε πρώτη το γκολ με τον ΜακΓκόλντρικ, αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της και η Έβερτον ήλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση. Στο 80ό λεπτό κλείδωσε και τη νίκη με πολύ όμορφο γκολ και μόλις στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος.

Ο Μπερνάρντ άνοιξε από τα αριστερά στον Ντουκουρέ, εκείνος με δύο αντιπάλους πάνω του έβγαλε δεξιά στον αμαρκάριστο Σίγκουρντσον και ο Ισλανδός μεσοεπιθετικός με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ράμσντεϊλ και διαμόρφωσε το τελικό 0-1 που έφερε την Έβερτον στη δεύτερη θέση με 29 βαθμούς!

Χωρίς να έχει ιδιαίτερη… όρεξη, η Μάντσεστερ Σίτι έβγαλε την «υποχρέωση» στην έδρα της κόντρα στη Νιούκαστλ (2-0) και με το τρίποντο ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Λίγο πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα, με… τριγωνομετρία άνοιξε το σκορ. Ο Στέρλινγκ από τα δεξιά προσποιήθηκε υπέροχα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γκιντογκάν που με πλασέ σημείωσε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν… σβηστές τις μηχανές και με «δώρο» έφτασαν στο 2-0. Από διαδοχικές λανθασμένες απομακρύνσεις η μπάλα στρώθηκε στον Φεράν Τόρες που με πλασέ στο 55ο λεπτό κλείδωσε τους τρεις βαθμούς της – δεύτερης διαδοχικής – νίκης.

BOXING DAY: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS

Σάββατο 26/12

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι / 23′ Ράσφορντ, 79′ Μπρούνο Φερνάντες)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5′ Μπερτράν Τραορέ, 66′ Χάουζ, 76′ Ελ Γκαζί)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ – Τσέλσι 3-1 (34′ πεν. Λακαζέτ, 44′ Τζάκα, 56′ Σακά / 86′ Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-0 (14′ Γκιντογκάν, 55′ Φεράν Τόρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 0-1 (80′ Σίγκουρντσον)