12.5 C

Premier League: Η Γιουνάιτεντ πήρε στο 81′ την… μπουκιά από το στόμα της Τότεναμ (1-1)

Σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την Τότεναμ διατηρήθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την ομάδα του πρώην προπονητή της, Ζοσέ Μουρίνιο.

Οι Κόκκινοι διάβολοι έχουν κάθε λόγο να είναι παραπονεμένοι από το τελικό αποτέλεσμα, αφού ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο 22′ το πλασέ του Ράσφορντ έσωσε ο Γιορίς, ωστόσο 5′ αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Μπέρχβαϊν έκανε φοβερή ατομική ενέργεια, πέρασε τρεις παίκτες και πλάσαρε ιδανικά τον Ντε Χέα για το 1-0.

Άμεσα η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Γιορίς που βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα έσωσε το 1-1, ενώ η Τότεναμ έχασε την ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Σον επιχείρησε με κεφαλιά να νικήσει τον Ντε Χέα που απομάκρυνε σε κόρνερ.

Με την είσοδο του Πογκμπά οι παίκτες του Σόλσκιερ βελτίωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Γιορίς. Στο 81′ ο Ντάιερ έριξε κάτω τον Πογκμπά εντός περιοχής, ο Μος υπέδειξε πέναλτι και ο Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν και με το «διπλό», αν ο Γκρίνγουντ ευστοχούσε στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/6

Νόριτς – Σαουθάμπτον 0-3 (49′ Ινγκς, 54′ Άρμστρονγκ, 79′ Ρέντμοντ)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27′ Μπέρχβαϊν / 81′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)