20.5 C

Premier League: Στο Champions League η Γιουνάιτεντ, Europa League η Τότεναμ

Στα… αστέρια θα βρίσκεται την επόμενη σεζόν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κατάφερε την τελευταία αγωνιστική να κλειδώσει με τρίποντο το εισιτήριο για το επόμενο Champions League.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι ήθελαν νίκη ή ισοπαλία στο «King Power» κόντρα στη Λέστερ και το κατάφεραν χάρη σε μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 71′ μετά την ανατροπή του Μαρσιάλ. Νωρίτερα, ο Βάρντι είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους, ενώ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λίνγκαρντ έγραψε το 0-2 μετά το λάθος του Σμάιχελ και έστειλε τη Λέστερ στο Europa League, την ώρα που η Τσέλσι διατήρησε το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Μάουντ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και ένα γκολ του Ζιρού τρία λεπτά αργότερα (στη λήξη του ημιχρόνου) επικράτησε με 2-0 της Γουλβς που είχε στον πάγκο τον Ντανιέλ Ποντένσε.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ χάρη στο 1-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας έπιασε τη Γουλβς στην έκτη θέση και στην ισοβαθμία της «έκλεψε» το εισιτήριο για το επόμενο Europa League. Οι Λύκοι θα περιμένουν να πάρει το Κύπελλο η Τσέλσι για να βγουν στα προκριματικά της διοργάνωσης ή να σηκώσουν το τρόπαιο της φετινής (αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό) για να βρεθούν στους ομίλους του Champions League.

Η Άστον Βίλα κρατούσε την τύχη στα χέρια της και κατάφερε με το 1-1 στο Λονδίνο κόντρα στη Γουέστ Χαμ να σφραγίσει την παραμονή. Η Μπόρνμουθ κέρδισε μεν με 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» την Έβερτον, αλλά δεν είδε τους «Χωριάτες» να χάνουν, με αποτέλεσμα τόσο εκείνη, όσο και η Γουότφορντ να υποβιβαστούν στην Championship.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Νιουκάστλ – Λίβερπουλ 1-2 (1′ Γκέιλ / 38′ Φαν Ντάικ, 59′ Οριγκί)

Άρσεναλ – Γουότφορντ 3-2 (5′, 34′ Ομπαμεγιάνγκ (πεν.), 25′ Τίρνι / 43′ Ντίνι, 68′ Γουέλμπεκ)

Έβερτον – Μπόρνμουθ 1-3 (41′ Κιν / 13′ Κινγκ, 45+1′ Σολάνκε, 79′ Στάνισλας)

Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0 (11′ Ζεσούς, 45′, 90′ Ντε Μπράινε, 79′ Στέρλινγκ, 84′ Μαχρέζ)

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (71′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 90+8′ Λίνγκαρντ)

Σαουθάμπτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (50′, 71′ Άνταμς, 84′ Ίνγκς / 26′ Λούνστραμ)

Μπέρνλι – Μπράιτον 1-2 (44′ Γουντ / 20′ Μπισουμά, 50′ Κόνολι)

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 1-1 (53′ Σλουπ / 13′ Κέιν)

Τσέλσι – Γουλβς 2-0 (45+1′ Μάουντ, 45+4′ Ζιρού)

Γουέστ Χαμ – Άστον Βίλα 1-1 (86′ Γιαρμολένκο / 85′ Γκρίλις)