23.5 C

Πρεμιέρα ΝΒΑ: Περίπατος των Σέλτικς, σκληρή μονομαχία στο Όκλαντ

Η εύκολη νίκη των Σέλτικς έναντι των Σίξερς και η σκληρή μάχη μεταξύ Γκόλντεν Στέιτ και Οκλαχόμα

Πρεμιέρα έκανε σήμερα τα ξημερώματα η νέα σεζόν του ΝΒΑ με δύο πολύ δυνατές αναμετρήσεις, τουλάχιστον στα χαρτιά.

Εύκολη η νίκη των Σέλτικς

Στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν, οι Σέλτικς υποδέχονταν τους Σίξερς στη Βοστώνη και, καθώς -κατά κοινή ομολογία- πρόκειται για δύο από τις καλύτερες τρεις ομάδες της Ανατολής, προβλεπόταν ένα πολύ δυνατό ματς. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, διότι οι Κέλτες από νωρίς στην πρώτη περίοδο πήραν το προβάδισμα και δεν το άφησαν ποτέ. Βέβαια, μέχρι και την τρίτη περίοδο, η ομάδα της Φιλαδέλφια δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν για πολύ στο σκορ, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 4 (57-61 με 5:50 να απομένουν στην τρίτη περίοδο), όμως το μομέντουμ τους σταμάτησε εκεί. Έτσι, μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 10 πόντων (67-77), την οποία δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν, με αποτέλεσμα το τελευταίο δωδεκάλεπτο να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα για την ομάδα του Μπραντ Στίβενς.

Παραλαβή του δαχτυλιδιού και νίκη για τους Γουόριορς

Το δεύτερο ματς της βραδιάς άνοιξε με την απονομή του δαχτυλιδιού του πρωταθλητή, το οποίο οι «πολεμιστές» κέρδισαν την περσινή αγωνιστική περίοδο εύκολα, «σκουπίζοντας» τους Καβαλίερς στους Τελικούς. Η σημερινή τους νίκη, όμως, δεν ήταν καθόλου εύκολη, καθώς το τοπίο δεν είχε ξεκαθαρίσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Οι Θάντερ έπαιζαν χωρίς τον ηγέτη τους, Ράσσελ Γουέστμπρουκ, και το 19-31 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έδειχνε ότι το ματς πρόκειται για μια φιέστα που είχε στηθεί για χάρη του δαχτυλιδιού των Γουόριορς. Αυτό όμως δεν έγινε, καθώς, μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, ο μέχρι τότε κρύος Πολ Τζορτζ έπιασε φωτιά, και το σκορ από 47-57 έγινε 69-66 υπέρ των Θάντερ σε λιγότερο από πέντε λεπτά, και από τότε το σκορ παρέμεινε πολύ κοντά μέχρι και το τέλος του αγώνα. Εκεί, με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Κέβιν Ντουράντ με καλάθι του έδωσε ένα προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (99-106), σφραγίζοντας έτσι τη νίκη των πρωταθλητών.