17.6 C

Prionokordela Airlines!

Οι εκπληκτικοί Παπανικολάου και Πρίντεζης έφεραν τον Ολυμπιακό ένα φόλοου μακριά από το να νικήσει Φενέρ και διαιτητές (72-73)

Με μια σειρά «περίεργων» σφυριγμάτων βγαλμένων από τα best off του «Φάρου», η Φενέρ του μονίμως διαμαρτυρόμενου Ομπράντοβιτς έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ…

Παπανικολάου-Σλούκας σημειώσατε 2. Η σπουδαία εμφάνιση των δύο Ελλήνων παικτών που ήταν όλα τα λεφτά στο ΣΕΦ κρίθηκε με νικητή τον άσο της Φενέρ. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πέρασε από το Φάληρο πετυχαίνοντας την έκτη νίκη της σε επτά παιχνίδια και υποχρεώνοντας τους ερυθρόλευκους στην δεύτερη εντός έδρας ήττα τους και σε αρνητικό πρόσημο (3-4). Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία κατοχή, αλλά και σε ένα αδιανόητο φάουλ υπέρ της τουρκικής ομάδα στο πιο κρίσιμο σημείο του.

Οχι για πρώτη φορά φέτος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ελλειπή συγκέντρωση, απροσεξίες στις πάσες του και νωθρότητα στο ριμπάουντ. Η Φενέρ προηγήθηκε γρήγορα με 8-2, αλλά οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν αμέσως, έβγαλαν δύο αιφνιδιασμούς και με συνεχόμενους πόντους του Γκος πέρασαν μπροστά με 10-8 στο πεντάλεπτο. Ο,τι όμως έβαζε μπροστά ο Αμερικανός το “έτρωγε” πίσω από τον κεφάτο Σλούκα και γρήγορα η τουρκική ομάδα απάντησε με δικό της 8-0 παίρνοντας προβάδισμα 10-16.

Τα υψηλά και βαριά κορμιά της Φενέρ στη ρακέτα είχαν οδηγήσει τον Μπλατ σε ένα διαφορετικό πλάνο που ήθελε τον Μπόγρη πίσω από τον Μιλουτίνοφ, τον Λεντέι πίσω από τον Πρίντεζη στο “4” και τον Βεζένκοφ εκτός ροτέισον. Πράγματι ο Ελληνας σέντερ ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στα καθήκοντα του και ο Ολυμπιακός άρχισε να σφίγγει στα μετόπισθεν και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Εννέα λεπτά μετά το πρώτο του προσπέρασμα, ο Ολυμπιακός ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ (28-27) με τρίποντο του Τουπάν και ξέφυγε ακόμα και με 8 δύο λεπτά αργότερα αποδίδοντας πολύ όμορφο μπάσκετ.

Η αντίδραση της Φενέρ ήταν άμεση και σφοδρή. Ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα του Μαχμούτογλου και ολοκληρώθηκε από τον Σλούκα μετατρέποντας το 35-27 σε 35-39. Τέλος στο 12-0 της Φενέρ έβαλε ο Γκος και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 39-39 ακριβώς με την λήξη του ημιχρόνου.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν αρκετά να διορθώσουν στην επανάληψη με κυριότερο το θέμα των ριμπάουντ, καθώς στο πρώτο μέρος επέτρεψαν 6 επιθετικά στους παίκτες του Ομπράντοβιτς. Πράγματι, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ πολύ πιο σκληρός. Εβγαλε άμυνες, καθάρισε τα ριμπάουντ και δέχτηκε μόλις 6 πόντους σε επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι αντιπαρήλθαν τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά των διαιτητών σε δύο περιπτώσεις αντιαθλητικών και δεν έχασαν σε κανέναν σημείο τον έλεγχο. Με τον Παπανικολάου να σφίγγει τα δόντια (χτύπημα στο γόνατο) και να συνεισφέρει επιθετικά, αλλά και τον Μπόγρης να μοιράζει “φάπες” προηγήθηκαν η 53-47. Ο Τίμα σηκώθηκε ελεύθερος για το +9, αστόχησε, ο Μέλι “τιμώρησε” για τρεις στο τρανζίσιον και το ματς ισορρόπησε ξανά.

Ολα πλέον θα κρίνονταν στη τελευταία περίοδο ενός ομολογουμένως …παράξενου και βουβού παιχνιδιού, το οποίο δεν “έτρεξε” ποτέ σε κάποια εύηχη μελωδία. Ο Μέλι με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρ για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο (55-58), αλλά ο εκστασιασμένος “Παπ” πλήρωσε τη Φενέρ με το ίδιο νόμισμα. Το ματς έγινε “μία σου και μία σου”, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με ένα μεγάλο σουτ από τον Μαχμούτογλου η Φενέρ ξαναπέρασε μπροστά. Κάπου εκεί ο Γκος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ένα τρίποντο και μια εξαιρετική δημιουργία στον Μιλουτίνοφ ξανάφερε την κατάσταση στα χέρια του Ολυμπιακού, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση οι διαιτητές έκαναν δώρο τρεις βολές στη Φενέρ, δίνοντας ένα φάουλ-εφεύρεση στον Γκος πάνω στον Σλούκα και αλλάζοντας όλο το μομέντουμ του αγώνα. Ο πρώην ερυθρόλευκος έβαλε την Φενέρ μπροστά και με ακόμα ένα τρίποντο, έγραψε το 69-74 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Με ένα απίστευτο τρίποντο από τη γωνία ο Παπανικολάου μείωσε τον πόντο, ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, αλλά στην τελευταία επίθεση αστόχησαν τόσο ο Γκος σε σουτ από το χάι ποστ, τόσο και ο Μιλουτίνοφ σε φόλοου και η τουρκική ομάδα απέδρασε με το διπλό (72-73) από το ΣΕΦ.