19.7 C

Προελαύνει στο Eurocup ο Προμηθέας, 88-77 τη Μακάμπι Ρισόν

Ο Προμηθέας Πάτρας δείχνει ότι έχει έρθει για να… μείνει στο Eurocup, καθώς σημείωσε την πέμπτη του νίκη σε έξι αγώνες, επικρατώντας της Μακάμπι Ρισόν με 88-77.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπόρεσε να θέσει τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο, όταν η λήξη των πρώτων 20 λεπτών την βρήκε μπροστά στο σκορ με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς, δηλαδή με 13 πόντους (43-30).

Ο Κρις Μπαμπ (20 π), αλλά και γενικότερα ο Προμηθέας, εκτελούσαν τους Ισραηλινούς πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. (11/23, 47,8%).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο του αγώνα, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους πέντε πόντους (76-71).

Έτσι, ο Προμηθέας Πάτρας συνέχισε με νίκη την πορεία του στο Eurocup (88-77), βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του σε 5-1, ενώ η Μακάμπι Ρισόν υποχώρησε στο 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77